Yaban mersininin cilde faydaları

Yaban mersini mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir meyve çeşididir. Üzüm türlerinden biri olarak bilinen yaban mersini çeşitli yörelerde mavi yemiş, çoban üzümü, çay üzümü gibi isimlerle de anılmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklarda da kullanılan yaban mersini cilt için de çok faydalıdır. Yüz maskelerinin yapımında yaban mersinine sıkça yer verilir. Şimdi gelelim cilt için yaban mersini faydalarına:

Cildin yağ seviyesini düzenler. Böylece ciltteki fazla parlamayı önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kuru ciltlerde nem seviyesini de düzenler, akneye karşı cildi korur. Gözaltı morarmalarına karşı etkilidir. İçeriğindeki C vitamini sayesinde cilt üzerindeki kılcal damarların canlanmasını sağlar. İçeriğindeki antioksidan sayesinde cildin yenilenmesini sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.

Yaban mersini ciltteki renk tonu eşitsizliklerini önleyerek cilt tonunu düzenler. Kolajen üretimini artırır. Aynı zamanda A ve K vitaminlerine de sahip olan yaban mersini ciltteki iltihaplara da iyi gelir. Bal veya yoğurt ile karıştırılarak doğal maske olarak kullanılabilir. Böylece cildin kısa sürede canlanmasını sağlar. Yaban mersini maskesi cildin ihtiyacı olan minerallerin karşılanmasını da sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir