Verilen kiloyu geri almamak için ne yapılmalı?

Dyt. İrem Ökten, kişinin hedeflenen kiloya ulaştıktan sonra en az 6 ay koruma diyeti uygulaması gerektiğini ve yaşam tarzındaki değişikliklerin sürdürülebilir olmasını önerdi.

Ayşegül Yıldız

Günümüzde artan kilo problemlerinin yanı sıra verilen kilonun geri alınması da yaşanan sıkıntıların başında geliyor. Diyet yapılıyor, istenilen kiloya ulaşılıyor ancak diyeti bıraktıktan sonra verilen kilolar tekrar geri alınmaya başlanıyor. Peki verilen kilo nasıl korunur? Diyet sonrası kilo alımı nasıl önlenebilir? Diyetisyen İrem Ökten, Pizu Medya okurları için merak edilen soruları cevapladı.

O kilolar kalıcı değil

“Kilo vermekten daha güç verilen kiloyu korumaktır.” diyen Diyetisyen İrem Ökten, “Aç kaldığınız, yalnızca sıvı ile beslendiğiniz, normalde tüketmeyeceğiniz gıdaları sadece ‘kilo verdiriyor’, ‘yağ yakıyor’ düşüncesiyle tüketerek verdiğiniz kilolar aslında kalıcı değil, sadece dönemsel bir yanılgıdır. Popüler diyetler ile kilo vermeye çalışmak yerine sağlıklı gıdaları hayatınıza alarak sadece doymak amacıyla değil besinlerin sağlık faydalarından yararlanmak için besin tüketimi sağlayın. Farklı besin kombinasyonları ile gıdaların fonksiyonelliğini arttırmayı ve doğru pişirme teknikleri ile gıdadan en yüksek düzeyde fayda sağlamayı deneyin.” dedi.

Porsiyon kontrolü sağlanmalı

Doğru uygulanmış bir kilo verme programıyla hedefin, kişinin sağlıklı beslenme kurallarına hakim olmasını sağlamak olduğunu belirten Dyt. İrem Ökten, “Birey beslenme danışmanlığı aldığı sürede yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmiş olup, eski beslenme modelinde yaptığı yanlışların doğrularını öğrenmekte ve hayatında uygulamaya devam etmelidir. Sağlıklı beslenmede yer almayan paketli/hazır/işlenmiş gıdaları minimum düzeyde tüketmelidir. Sağlıklı pişirme koşullarında hazırlanmış, mevsiminde taze farklı renkte sebze ve meyveleri tercih etmeli, bir tabağı her zaman bölümlü düşünmelidir.

Her öğünde tabağın yarısı çeşitli taze sebzelerden oluşmalı, bitkisel ve hayvansal protein kaynakları ile süt ve ürünleri, tam tahıllar, sağlıklı yağlar bulunmalıdır. Tabakta her besin grubundan gıdaya yer vererek yeterli öğün modelleri oluşturulmalıdır. Porsiyon kontrolü ile yeme farkındalığı oluşturulmalıdır. Yasaklar olmadan her zaman bir denge kurulabileceği unutulmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Kiloyu korumak için diyete devam edilmeli mi?

Koruma diyeti önemli

Dyt. Ökten, kişi hedeflenen kiloya ulaştığında bir koruma dönemi başladığını ve bu dönemde en az 6 ay koruma diyeti uygulaması gerektiğini söyledi. Süreç ilerledikçe çeşitli esnekliklerin yapılabildiğini belirten Dyt. Ökten, “Sağlıksız alışkanlıkları değiştirmeden kalıcı kilo vermek mümkün değildir. Bu da sadece bir diyetle olmaz. Sağlıksız alışkanlıklarınızı bulun ve onları değiştirmeye özen gösterin çünkü siz davranış değişikliğine gitmeden kalıcı kilo vermeniz mümkün olmayacaktır.” şeklinde konuştu.

Önemli olan sürdürülebilirlik

Diyeti bıraktıktan sonra en sık yapılan yanlışlara değinen Dyt. Ökten şunları söyledi: Kişinin kötü beslenme alışkanlıklarını diyet yapılan sürede değiştirip, hedeflenen kiloya ulaştığında geçmiş kötü alışkanlıklarını tekrar uygulamaya başlaması hatalardan biridir. Bu nedenle birey çalışma saatleri/keyif aldıkları vb. bireysel koşulları göz önünde bulundurup yeni alışkanlıklar edinmelidir. Bu koşullara uymayan hiçbir değişikliği sadece belirli bir dönem yalnızca kilo verme amacıyla uygulamamalıdır. Önemli olan yapılan yaşam tarzı değişikliklerinin devamlılığı ve yaşamın geri kalanında sürdürülebilirliğidir.

Bireylerin genel yaşam koşullarına uymayan sadece belirli dönemlerde yalnızca kalori harcanması için yapılan egzersizlerin hedeflenen kiloya ulaşıldıktan sonra bırakılması yapılan hatalardan bir diğeridir. Bireylerin kilo verme dönemine katkı sağlamak amacıyla planlayacağı egzersiz programı dönemsel değil bir alışkanlık haline gelmeli ve sadece kilo vermek için değil sağlık için belirli bir rutinde yapılmalıdır.”

Verilen kilo neden geri alınır?

Dyt. Ökten, “Aşırı kısıtlayıcı diyet modelleri uygulanmasının ardından kişi normal yaşamına döndüğünde geri kilo kazanımları muhtemeldir. Kısıtlayıcı beslenme programlarıyla ‘diyet yapmak’ adı altında örnek olarak sadece ‘light’, ‘tuzsuz’ ürünler tüketip kilo vermiş bir birey bunların dışında bir gıda tükettiğinde kilo alımı gözlenir. Bu nedenle kilo verilen süre zarfında kişi genel yaşamında tüketmeyeceği veya uygulamayacağı hiçbir davranışı kilo verme döneminde sergilememelidir.” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir