Vajinismusun tedavisi var!

Vajinismusun bir erteleme hastalığı olduğunu ifade eden Op. Dr. Ali Doğukan Anğın, erken başvuran çiftlerde başarıya daha kolay ve hızlı ulaşıldığını söyledi.

Ayşegül Yıldız

Vajinismus, tam bir cinsel birleşmenin gerçekleşememesi ya da ilişkiye girilmesinde güçlük yaşanması olarak adlandırılıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ali Doğukan Anğın, vajinusmusun çeşitli tehditlere karşı, çoğunluğunu istemsiz defansın oluşturduğu bir savunma mekanizması olduğunu ve bu savunmanın bacakların kapanması, kasılma, ittirme, ağlama, bağırma, bayılma, bulantı/kusma gibi çok farklı tepkiler şeklinde ortaya çıkabildiğini belirtti.

Bir erteleme hastalığıdır

Op. Dr. Ali Doğukan Anğın, ilk gece yaşanacak olan korku ve gerginliğin genelde önceden hissedildiğini ve gerdek gecesinin heyecan ve yorgunluk bahanesiyle pas geçildiğini ifade ederek vajinismusun bir erteleme hastalığı olduğunu söyledi. Durumun, ilişkiye girememe şikayeti ile kadın doğum uzmanına başvurulduğunda fark edildiğini belirten Op. Dr. Anğın, “Erken başvuran çiftlerde başarıya daha kolay ve hızlı şekilde ulaşılmaktadır. Tedavi ertelendikçe ilişki güçleşir, başarısızlık devam eder ve zamanla artık deneme bile yapılmaz hale gelir. Zaman zaman gerginlikler ortaya çıkar ve evlilik içi farklı tartışmalar bu probleme dayandırılabilir.” dedi.

“Vajinismus bir hastalıktır!” diyen Op. Dr. Anğın, “Vajinismus gelişimine zemin hazırlayan pek çok sebep olabilir; yanlış cinsel bilgilendirmeler ve beklentiler, cinsel mitler ve efsaneler, çatışmalı bir ailede büyümüş olmak, baskıcı ve tutucu aile yapısında yetişmek, eşle ilgili cinsel ve ilişkisel problemler, travmatik yaralanma ve muayene öyküsü, fiziksel ve cinsel taciz/travma öyküsü, evlilik içi çatışmalar, psikiyatrik hastalıklar gibi pek çok faktör etkili olabilir. Bu sebepler psikolojik olarak adlandırdığımız grubu oluştururken bir de anatomik dediğimiz daha seyrek görülen etkenler vardır. Bu grupta da doğumsal veya sonradan gelişen kızlık zarı ya da vajina anomalileri yer alır. Tabi hem anatomik hem de psikolojik sebepler bir arada olabilir.” şeklinde konuştu.

Yüzde 100 tedavi başarısı var

Vajinismusun yüzde 100 tedavi şansı olduğuna ve bu hastalıktan kalıcı olarak kurtulabilmenin mümkün olduğuna değinen Op. Dr. Anğın, “Mevcut anatomik bozukluk varsa bir jinekolog tarafından tedavi edilerek rahatlama sağlanacak ve iyileşme sonunda başarılı bir ilişki gerçekleşebilecektir. Burada önemli olan anatomik sebep ekarte edilse bile terapi gerekip gerekmeyeceğini fark etmektir. Bu yüzden bir cinsel terapist tarafından terapi ihtiyacı ayrıntılı irdelenmelidir. Terapi gereken durumlarda tedaviler çok farklıdır. Her tedavi aslında çifte özgüdür. Cinsel terapi, bilişsel terapi, davranışsal terapi, hipnoterapi, botoks, akupunktur ve benzer tedavi protokolleri mevcuttur. Bunlar tek başına olmaktan ziyade kombine olarak uygulanabilir ki en sağlıklısı da cinsel terapiyi bütün tedavi şekillerine eklemektir. Sıklıkla uyguladığımız tedavilerde 4-5 gün içerisinde sonuç alınabilmektedir.

Tedavi sonrası tekrarlamaz, kalıcıdır, ancak çok çok nadiren sonradan gelişen sekonder vajinismus durumu da vardır. Sekonder vajinismus, daha önce ilişkiye girebilen bir kişide vajinismus gelişmesidir. Partnersel ve ciddi durumsal değişiklikler sonrasında olur.” açıklamalarını yaptı.

Op. Dr. Anğın, vajinismusun, doğru yer, kişi ve kaynaklardan öğrenilecek cinsel eğitimlerle ve ihtiyaç halinde evlilik öncesi danışmanlık alarak engellenebileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir