Topuklu ayakkabıyla nasıl yürünür?

Günlük yaşamın vazgeçilmezlerinden biri haline gelen topuklu ayakkabı kadınların en önemli parçalarından biridir. Düğünlerin, davetlerin, özel gecelerin ve iş yaşamının en sık kullanılan parçaları arasında yer alarak kadınların zaaflarından biri haline gelmiştir.

Kadınlar topuklu ayakkabı giymeyi ne kadar çok sevseler de çok korktukları bir nokta da vardır. Topuklu ayakkabı ile yürürken düşmek, topuğunun kırılması, bileklerini burkmaları ve bulundukları alanda bu sebeple rezil olma düşüncesinden dolayı topuklu ayakkabıyı korkarak giyerler. Ancak topuklu ayakkabı ile nasıl yürünür sorusunun cevabını öğrendikten sonra daha özgüvenli olmak mümkündür.

Topuklu ayakkabı ile yürümek aslında öğrenildikten sonra çok kolaydır. Şimdi gelelim topuklu ayakkabıyla yürümenin sırrına:

  • Öncelikle ayağınızı sıkmayan, giydiğinizde dokusunun ayağınızı acıtmayan ayakkabılar almaya dikkat )edin. İlk defa topuklu ayakkabı giyecekseniz küçük topuklarla kendinizi ve ayağınızı alıştırmaya çalışın. İçten topuklu, platform ayakkabıları başlangıç için tercih edebilirsiniz.
  • Ayakkabıyı aldıktan sonra mutlaka evde deneme yürüyüşleri yapın e ayakkabının gerçekten ayağınıza uygun olup olmadığına karar verin. Evde kesinlikle halı gibi yumuşak yüzeylerde değil set zemin üzerinde yürüyüş yapın. Çünkü halı gibi yüzeylerde yürümek oldukça kolaydır ve sizi gerçek zemine alıştırması zor olacaktır.
  • Aldığınız ayakkabı ile gerekli deneme yürüyüşlerini de yaptıktan sonra ayakkabının tamamen size uygun olduğuna karar verdiyseniz tamam ama size uygun değilse mutlaka değiştirin. Çünkü topuklu ayakkabılar ilk başta nasılsa sonra da öyle olacaktır. Giydikçe açar gibi bir düşünceye kapılmayın. Kendinize en uygun topuk boyunu seçin.
  • Topuklu ayakkabı ile yürürken mutlaka dik yürümeye ve karşıya bakmaya özen gösterin. Bu işinizi çok kolaylaştıracaktır. Kesinlikle dizlerinizi bükmeyin. Dizlerinizi her adım atışınızda düzeltmeye çalışın.
  • Yürürken topuğa değil tabanınınız altın basın ve gücü tabanınızdan alın. Bacaklarınızı yürürken birbirinden çok fazla uzaklaştırmamaya çalışın, her adımda bacak aralığınızı düzeltmeye çalışın.
  • Daha özgüvenli, daha rahat yürümek için ayağınızı ince bantlarla saran ayakkabılar deneyebilirsiniz. Bu anlamda en çok bu tür ayakkabılar işinize yarayacaktır. Çünkü bu ayakkabılar bot gibi ayağı sararak rahat etmenizi sağlar.

Son olarak ayakkabının içinde ayağınızın daha rahat etmesi için ince ten çorapları uzun veya sadece ayağınızı kapatan babet ten çorapları giymelisiniz. Bu önerileri dikkate aldığınızda topuklu ayakkabı giymek sizin de kabusunuz olmaktan çıkacaktır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir