Tatlı krizi nasıl geçer?

Tatlı krizi, kişinin kan şekerinin düşmesine, vücudunda bazı vitamin ya da minerallerin eksikliğine, adet öncesi sendromuna, polikistik over sendromuna bağlı olabilir. Tatlı krizi, fiziksel bazı durumlara ve hastalıklara bağlı olabildiği gibi duygusal durumlara da bağlı olabilir. Peki tatlı krizi ile başa çıkabilme yolları nelerdir? Tatlı krizi nasıl önlenir?

 1. Az miktarda tatlı tüketin!
  Kadınlar günde 6 kaşık, erkekler 9 kaşık şeker tüketmelidir. Bu nedenle gün içinde az miktar tatlı tüketmenizde bir sakınca yoktur. Günlük 150 kaloriyi aşmayan tatlı tüketiminin vücuda bir zararı olmayacaktır.
 2. Tatlı ile diğer besinleri karıştırın!
  Tatlıdan alacağınız kaloriyi azaltmak için ve tatlı krizini önlemek için tatlı ile diğer besinleri karıştırmanız yararlı olacaktır. Yulaf ezmesi, yoğurt, çikolata sosu, fındıklı ya da bademli drajeleri tatlı ile tüketmek ya da muz, çilek, kivi gibi tatlılarla tüketmek tatlı krizini önleyecektir ve daha az kalori almanızı sağlayacaktır.
 3. Meyve tüketmeye özen gösterin!
  Canınız tatlı istediğinde bu isteğinizi taze ya da kuru meyveler ile bastırabilirsiniz. Kuru meyvelerden özellikle kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, hurma gibi meyvelerle tatlı krizi önleyebilirsiniz.
 4. Düzenli beslenin!
  Öğünleri atlamak, uzun süre aç kalmak gibi beslenme hataları tatlıya olan isteğinizi artırabilir. Düzenli ve ara öğünler içeren bir beslenme listenizin olması ve sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeniz tatlı krizini önleyecektir.
 5. Şekersiz sakız çiğneyin!
  Şekersiz sakızlar ya da damla sakızlı sakızlar tatlı krizinizi önleyebilir. Sakız çiğnemek de yemek yeme isteğini azaltmaktadır.
 6. Odak noktanızı değiştirin!
  Sürekli yemek yemeyi, tatlı yemeyi düşünüyorsanız, odak noktanızı değiştirmelisiniz. Yürüyüşe çıkmak, kitap okumak, evi toplamak, biriken işlerinizi yapmak da tatlı krizini size unutturabilir.
 7. Kendinizi ödüllendirin!
  Tatlı krizleri ile başa çıkabildiğiniz iyi bir hafta geçirdiyseniz, haftanın sonunda kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Yemeğin bir ödül olmadığını unutmamalısınız. Ama tatlı yemek istiyorsanız da 150 kaloriyi geçmeyen bir tatlı yemeniz yararınıza olacaktır. Kendinizi başka şeylerle de ödüllendirebilirsiniz. Kendinize sevdiğiniz bir yazarın kitabını ya da sevdiğiniz bir elbiseyi hediye olarak alabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir