Sizde de bu belirtiler varsa dikkat!

Dyt. Özlem Sarıgül: İnsülin direnci tedavi edilmezse Tip 2 diyabete neden olabilir. Kilolu olmak insülin direncini, insülin direnci de kilo alımını tetikler.

Ayşegül Yıldız

İnsülin, pankreasın salgıladığı, kanda şeker miktarını düzenleyen ve yağ ile protein metabolizmasını da etkileyen bir hormondur. Diyetisyen Özlem Sarıgül, insülin hormonu gereken düzeyde etkili olmaz ise şekerin enerjiye dönüşmeyeceğini ve kanda yüksek seviyede olacağını belirtti.

Fazla kilo, obezite ve bel çevresindeki yağ miktarının insülin direncinin ilk nedenleri olduğunu belirten Dyt. Sarıgül, “Kadınlarda bel çevresi 80 cm, erkeklerde 94 cm üzerinde olmamalıdır. Fiziksel aktivite yetersizliği, diyabet (şeker hastalığı), D vitamini eksikliği, polikistik over sendromu, cushing sendromu ve hipogonadizm gibi diğer hastalıkların da insülin direncine yol açabileceği düşünülmektedir. İnsülin direncinin tespiti için açlık ve tokluk kan şekeri, HbA1c, açlık insülin seviyesi ve HOMA-ır değerlerine bakılmalıdır.” dedi.

Dyt. Sarıgül, insülin direncinin belirtilerini şu şekilde sıraladı:

-Hızlı ve aşırı kilo alma

-Kilo vermede zorluk yaşama

-Tatlı krizleri

-Yemeklerden sonra uyku basması

-Hızlı yeme, sık ve çabuk acıkma

-Baygınlık hissi

-Elde ayakta titreme

-Aşırı tüylenme

-Kendini enerjisiz hissetme, sabahları yorgun kalkma

-Konsantrasyon ve algılama günlüğü

-Az yediğim halde kilo veremiyorum tarzı şikayetler.

Daha çok kimlerde ortaya çıkar?

İnsülin direncinin; fazla kilo problemi olanlarda ve ailesinde diyabet öyküsü olan kişilerde genetik yatkınlığın olduğunu ifade eden Dyt. Sarıgül, hipertansiyon ve kalp hastalarında, kolesterolü yüksek olan kişilerde görüldüğünü söyledi. Dyt. Sarıgül, ayrıca elma tipi vücudu olanlarda (vücuttaki yağın göbek etrafında toplanması), gestasyonel  diyabet geçirenlerde daha çok ortaya çıktığını da dile getirdi.

İnsülin direnci nelere sebep olabilir? 

Tip 2 diyabete sebep olabilir

İnsülin direncinin tedavi edilmediği durumda Tip 2 diyabete sebep olabileceğini vurgulayan Dyt. Sarıgül, şöyle konuştu: “Diyabetin yanında getirdiği başka hastalıklarda vardır. Kolesterol yüksekliği, kalp damar sistemindeki bozukluklar, böbreklerdeki bozukluklar, karaciğer yağlanması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Kilolu olmak insülin direncini, insülin direnci de kilo alımını destekler. Yani karşılıklı bir sebep sonuç ilişkisi vardır. İnsülin direnci olan hastalarda obezite ile karşılaşma riski yüksektir. Hormon dengesinin bozulmasından dolayı adet düzensizliği hatta daha tehlikeli bir komplikasyon olan polikistik over sendromu ile karşılaşmak mümkündür. Başta pankreas olmak üzere kanser riski de maalesef artmaktadır.”

İnsülin direncine uygun beslenme nasıl olmalıdır? 

İnsülin direncine uygun beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlatan Dyt. Sarıgül, şunları söyledi:

-Basit şekerlerden ve basit şeker içeren besinlerden uzak durun.

-Beyaz ekmek yerine tam buğday, tam çavdar ekmeği, pirinç yerine bulgur tüketmeye çalışın.

– Haftada 2-3 kez kuru baklagil tüketin.

– Karbonhidrat içeren besinleri tek başına değil yanında süt, yoğurt, peynir veya badem, fındık, ceviz gibi besinleri ekleyerek kan şekerinizi kontrol edin. Örnek vermek gerekirse bir meyve yediğinizde yanında yoğurt tüketmek gibi.

– Çok uzun saatler aç kalmayın ve üç ana öğünü atlamayın, ara öğünlerle kan şekerinizi dengede tutun.

– Öğünlerinizde mutlaka protein kaynağı besinlere yer verin.

– Günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterin.

– Düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir