Sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu ne işe yarar? Sağlık raporu ehliyet almak isteyenlerin, işe başlayacak olanların, ruhsatlı silah almak isteyenlerin belirli sağlık kontrollerinden geçerek almaları gereken sağlık durumlarını belgeleyen, gösteren bir rapordur.

Sağlık raporu neden alınır? İlgili iş veya etkinlik için gerekli sağlık koşullarını taşıyıp taşımadığı öğrenilir. Sağlık raporu bu nedenden dolayı asla hafife alınmayacak bir belgedir.

Sağlık raporu nereden alınır?

Sağlık raporu istenilen iş tipine göre aile hekiminden veya teşkilatlı bir hastaneden alınabilir. Sadece doktor muayenesi istenilen sağlık raporları için aile hekiminin yaptığı muayeneler yeterli olacaktır. Ancak sağlık raporunun yanı sıra bazen başka sonuçlar da istenebilmektedir. Örneğin hemogram testi, akciğer grafisi gibi raporlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Hemogram testi nedir? Hemogram testi, kan değerleri ile ilgili bir testtir. Kişiden alınan kan örneği ile bazı değerlerin ölçümü yapılmaktadır. Akciğer grafisinin diğer adı ise akciğer filmidir.

Sadece aile hekiminin kontrolünün yeterli olduğu sağlık raporlarını almak kolaydır. Aile hekimi sağlık raporu vermektedir. Ancak başka tahlil, test ve sonuçlar istendiği zaman bunları devlet hastanelerinden almak biraz uzun zaman alacaktır. Çünkü örneğin 2 gün içinde almanız gereken sağlık raporu için devlet hastanelerinde randevu bulmanız zor olabilir. Bu durumda sağlık raporunu mecburen özel hastanelerden, özel kliniklerden almanız gerekecek. Özel hastanelerde sağlık raporu ücretlidir. Özel hastanelerde sağlık raporu için ve diğer testleriniz için ayrı ayrı para ödemeniz gerekmektedir. İşinizin kısa zamanda hallolması için özel hastanelere başvurmanız gerekecektir. Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti talep etmemektedir.

Devlet hastanesinden sağlık raporu nasıl alınır?

Sağlık raporu veren hastaneler İstanbul’da her hastane sağlık raporu vermektedir. Sağlık raporu alırken sizden neler istenildiğini ve bu sağlık raporunu nerede ne için kullanacağınızı belirtmeniz gerekmektedir. İş için sağlık raporu nereden alınır sorusunun cevabı artık öğrenilmiştir. İş için sağlık raporu devlet, özel hastanelerden ve aile hekimlerinden alınmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir