Pasta Alırken Aman Dikkat

Pastalar her ailenin, her insanın sevdiği özel günlerinde aldıkları bir gıda türüdür. Pastaları, doğum günü pastası, karne pastası, düğün pastası gibi birçok nedenden dolayı önce çocuklar sonra diğer aile bireyleri severek alırlar.

Ancak pastalarla ilgili bilinmesi gereken durumlar da söz konusudur. Özellikle gıda zehirlenmeleri konusunda pastalara dikkat etmek gerekiyor. Havaların da etkisiyle birlikte pastaların dayanma süreleri azalabiliyor. Uygun hijyen ve saklama koşullarında bulunmayan pastalar insan sağlığı için tehlikeli olabiliyor. Pastaların dayanma süreleri, hazır pasta alırken dikkat edilmesi gerekenler, pasta zehirlenmesinin belirtileri gibi konuların halk tarafından bilinmesi önem taşıyor. Bu konulara pasta satın alırken çok dikkat edilmelidir. Pastada hazır gıda ürünleri kullanılması bir taraftan onlara koruyucu özelliği verse de her pasta bozulabilir. Koruyuculara güvenip sakın bu durumu unutmayın. Bozulan her pasta sağlık açısından tehlikelidir.

Pasta alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Pasta alırken mutlaka kaç gün önceden yapıldığı, ne zamandan beri beklediği sorulmalıdır. Pastaların taze olup olmadıkları çok önemli bir konudur.
  • Pastaların saklandığı dolapların hijyenine de dikkat etmek gerekiyor.
  • Pastayı satın aldığınız yerin, üretimi nerede yaptığı da çok önemlidir.
  • İçinde kullandıkları malzemeler mutlaka bilinmelidir. Alerjiniz olduğu bir malzeme kullanılıyorsa eğer bilmeniz gerekir.

Hangi pastalar alınmalıdır?

  • Öncelikle her türlü gıda maddesini güvendiğiniz yerlerden almalısınız.
  • Pastanın saklandığı yerin serin ve kuru olduğundan emin olun. Böyle ortamlarda saklanan pastaları alın.
  • Taze olduğundan emin olduğunuz pastaları alın.

Yaş pasta dolapta ne kadar bekler? Yaş pastanın ömrü ne kadardır?

Yaş pasta dolapta 3 günden fazla bekletilmemelidir.Yaş pastanın ömrü dolapta en fazla 3 gündür. Pastaların satın alınmadan önce tezgahta da beklediğini kesinlikle unutmayın.

Havaların çok sıcak gittiği bu aylarda daha da dikkatli olmak gerekiyor. Pastalar soğutucu dolaplarda bekletilse de bazen aşırı sıcağa dayanamazlar. Pastaların camlı raflarda ön taraflarda bulunması da pastaların sıcaktan etkilenmesine neden olan bir durumdur.

Yaş pasta zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Bozuk pasta zehirlenmesi nasıl olur?

İhmale gelmeyecek konulardan biri gıda zehirlenmesidir. Bozuk pasta yedim diyenlerden biri iseniz veya şüpheleniyorsanız şunlara dikkat edin:

  • Genel olarak yaş pasta zehirlenmesi belirtileri, mide bulantısı, kusma, ateş şeklinde görülebilir.
  • Karın ağrısı ve ishal bozuk pasta zehirlenmesi durumlarında görülen diğer belirtilerdendir.
  • Her türlü gıda zehirlenmesinde çocuklar ve yaşlılar daha risklidir. Belirtileri gördüğünüz zaman mutlaka doktora gitmelisiniz.

Bayat pasta zehirler mi?

Normalden fazla beklemiş olan pastalar artık içinde çeşitli bakterileri üretmeye başlamıştır. Bakteriler uygun ortamı bulduklarında daha da çoğalmaya başlarlar. Bu durum bayat pastalarda da geçerlidir. Bayatladığını anladığınız pasta ve diğer gıda ürünlerini kesinlikle kullanmayın. Pastaların içinde süt ve süt ürünleri kullanıldığından çok dikkatli olmak gerekiyor. Süt ve süt ürünlerinden yapılan pasta ve diğer çeşitlerin bayatlaması zehirlemeye yol açabilir.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir