Oyun, çocuğun dilidir

Oyunun çocuğun dili olduğunu belirten Gökkaya, “Çocuk; içsel çatışmalarını, korku ve kaygılarını, iç dinamiklerini oyun yoluyla bizlere iletir. Bizler de yine oyun aracılığı ile çocukla bağ kurarak problem davranışları ortadan uygun şekilde kaldırmayı hedefleriz.” dedi.

Ayşegül Yıldız

Çocukların kendilerini sözel olarak ifade etmede yetişkinler kadar yetenekli olmadığını bunu oyun aracılığıyla yaptıklarını söyleyen Uzman Klinik Psikolog Gizem Gökkaya, oyunun çocuğun dili olduğunu belirtti.

Oyun terapisi ile çocuğa ihtiyaç ve problemlerini seans içerisinde gösterebileceği bir ortam sunmayı amaçladıklarını ifade eden Uzm. Klinik Psk. Gizem Gökkaya, şunları söyledi: “Oyun terapisi 3-12 yaş arası çocuklara uygulanmaktadır. Çocuk; içsel çatışmalarını, korku ve kaygılarını, iç dinamiklerini oyun yoluyla bizlere iletir. Oyun terapisi ile çocuğun ev ve aile yaşantısındaki problemler, kardeş kıskançlıkları, öfke davranışları, travmatik ve örseleyici yaşantıları, içe kapanıklık ve sosyal becerilerde kısıtlılık gibi problemleri ele alınabilir. Çocuk oyun içinde bunları terapiste yansıtarak ipuçları verir ve bizler de yine oyun aracılığı ile çocukla bağ kurarak problem davranışları ortadan uygun şekilde kaldırmayı hedefleriz.”

Ebeveynin gözlemi önemli

Oyun terapisinin ne zaman gerekli olduğuna değinen Gökkaya, “Ebeveynlerin gözlemi bu dönemde önemli. Çocukta normalin dışında seyreden birtakım durumlar varsa; çok inatçı ve öfkeliyse, kaygıları ve korkuları çok yüksekse, problem davranışlar gösteriyorsa ve bilinen bir travmatik hikayesi varsa Oyun Terapisi için mutlaka bir uzmana başvurmalarını öneriyoruz.

Gündelik yaşamında bir çocuk hangi alanlarda problem yaşıyor ise bunu önce aileden dinler ve buna göre seans gidişatı için program yaparız.” dedi.

Bir sistem üzerine kurulu

Oyun Terapisinin içerik olarak oyun ile harmanlanan bir terapi şekli olduğunu ancak gündelik oyundan ya da çocukların kendi kendine oynadığı oyundan çok farklı olduğunu dile getiren Gökkaya, “Oyun Terapisi, tamamen yapılandırılmış bir sistem üzerine kuruludur. Oyun Terapistinin yönelimine göre değişmekle birlikte oynanacak oyuncakları terapist seçer ve bunun üzerinden probleme yönelik çözüm odaklı yaklaşılır. Her çocuğun ilgi ve dikkatini aynı süre boyunca ayakta tutmak mümkün olmasa da 45 dakika gibi bir süre belirlenir.” şeklinde konuştu.

Evde devamlılığı sağlamak için ebeveynler de katılabilir

Gökkaya, oyun terapisine ailelerin dahil olmadığını, ancak ebeveynler veya bakım verenlerin çocukla kurduğu bağı değerlendirmek amacı ile bazen anne ve çocuk ikilisine de oyun oynattıklarını dile getirdi. Gökkaya, ayrıca özel gereksinimli veya otizmli bir çocuğun oyun terapisi seansları aynı zamanda eğitsel ve öğretici olduğundan, devamlılığını evde de sağlamak adına ebeveynlerine de örnek olması açısından izletebildiklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir