Okula giden çocuklar için kahvaltı önerileri

Anneler okula giden çocuklarına kahvaltı yaptırabilmek konusunda çok zorluk çekerler. Sabah erken saatte kalkmak çocukların iştahsız olmasına neden olur. Çocuklar uykularını alamadıkları zaman da keyifsiz olurlar ve yine kahvaltı yapmak istemezler. Böyle durumlarda annelerin imdadına pratik kahvaltı tarifleri yetişir.

Okula giden çocuğun kahvaltısı çok önemlidir.  Çocuğun gün boyu zinde ve sağlıklı olmasının yolu sabah kahvaltısından geçer.

İşte çocuklarınız ve sizin için kahvaltı önerileri:

 • Çocuklarınıza mümkün olduğunca her sabah farklı şeyler hazırlamaya çalışın. Her sabah farklı şeyler hazırlayamıyorsanız da yaptıklarınızı farklı göstererek çocuklarınıza sunun.
 • Çocuklarınız sevdiği oyun kahramanlarını veya gülen yüzleri kahvaltı tabağına hazırlayabilirsiniz. Eğlenceli kahvaltı tarifleri çocukların uykudan uyanmalarını da kolaylaştıracaktır.
 • Çocukların sevdiği yemekler arasında krepler ilk sırada gelir. Çocuklar kreplere bayılırlar. Kreplere şekiller vererek sabahleyin çocukların iştahını açabilirsiniz. Kreplere kalp şekli verebilirsiniz. Krepleri güneşe benzetebilirsiniz.
 • Kreplerin daha da sağlıklı olmasını istiyorsanız hamuruna maydonoz ve peynir veya çökelek ekleyebilirsiniz. Eğer çocuğunuz maydonoz, peynir ve çökelek gibi yiyecekleri sevmiyorsa bu malzemeleri krep hamuruna katmak en iyi fikirlerden biridir.
 • Omletlerin içine sebzeler koyarak hem kahvaltıyı zenginleştirmiş hem de çocuğu sebzeye alıştırmış olursunuz.
 • Bütün çocuklar kurabiyeleri çok sever. Siz de sabah kahvaltılarına kurabiye hazırlayabilirsiniz. Kurabiyelerin içine kuru meyveler ekleyerek onları daha lezzetli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Özellikle kurabiyelerdeki şeker oranını azaltmak için kuru meyveleri mutlaka denemelisiniz.
 • Çocuklar bazen yoğurt yemeyi sevmeyebilirler. Onlara yoğurdu sevdirmek için yoğurda meyveler ekleyebilirsiniz. Böylece sabah kahvaltılarında meyveli yoğurt ile besleyici kahvaltı menüsü hazırlamış olursunuz.
 • Çocuklar pankeklere bayılırlar. Kahvaltı yapmayan çocuğunuza pankek hazırlarsanız bakın görün çocuklar nasıl kahvaltı yapıyorlar. Pankeklerin arasına muz, bal veya pekmez de koyarsanız besleyici özelliğini artırmış olursunuz.
 • Çocukların her zaman iştahla yediği bir diğer yiyecek ise pizzadır. Siz pizza yerine pizza görünümlü ekmekler hazırlayacaksınız. Ekmek dilimlerinin üzerine kaşar, domates, zeytin bazen de kıyma koyarak onları çocukların severek yiyeceği hale getirebilirsiniz. Hafif tereyağı ile bunları çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Peynirli, domatesli mini pizzalar da hazırlayabilirsiniz. Böylece kahvaltıyı eğlenceli hale getirebilirsiniz.
 • Ketçap yerine kendi elinizle yaptığınız domates sosunu çocuklarınız için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Şekersiz süt içmeyen çocukların sütüne şeker yerine bal veya pekmez koyarak tatlandırabilirsiniz.
 • Okul kahvaltı menüsü içinde meyvelere yer verebilirsiniz. Çocuğunuz kahvaltı yapmamakta ısrar ediyorsa muz verebilirsiniz. Çocuklar hem muzu sever hem de onlar için iyi bir sabah kahvaltısı olur.
 • Çocuğunuz biber yemeyi sevmiyorsa onları menemenin içine daha ince doğrayarak fark etmesinin önüne geçebilirsiniz. Böylece çocuğun gereken vitamini almasını da sağlamış olursunuz.
 • Çocukların hiçbir zaman vazgeçemedikleri yemek patates kızartmasıdır. Siz kızartma yerine patatesli yumurta yaparak daha besleyici daha sağlıklı bir kahvaltı hazırlamış olursunuz.
 • Kreplerin arasına haşlanmış tavuk parçaları, sebzeler ekleyerek dürüm krep hazırlayabilirsiniz.

Siz de okula giden çocuklar için kahvaltı tarifleri hazırlayabilir, menünüzü zenginleştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir