Öğrenciyken mutlaka yapmanız gereken 6 şey

İnsanların gelecek hayatlarını şekillendirecek olan en önemli dönemlerden biri öğrencilik yıllarıdır. Öğrencilik yılları ne kadar verimli geçerse gelecekte başarılı olma ve istediklerini yapabilme, onlara ulaşabilme ihtimali de o kadar artacaktır. Bu amaçla sizler için 6 maddeden oluşan bir yazı derledik.

Yabancı dilinizi geliştirin

Belki doğduğunuzdan beri yüzlerce kez duyduğunuz bir şey. Yabancı dilini özllikle de İngilizce’ni geliştir, İngilizce şart, İngilizce olmadan olmaz vs. vs. Evet günümüz şartlarında bu durum gerçekten de böyle. Fırsatınız ve zamanınız varken neden hala duruyorsunuz? Artık başlamanın zamnı geledi mi? Sadece kelime bilginizi bile geliştirerek başlayabilirisniz. Mezun olup iş arama sürecine dahil olduğunuzda emin olun binlerce kez karşınıza çıkacak, hemen her ilanda bunu göreceksiniz. O zaman bir adım at ve sen de bilenlerden ol.

Staj yapın

Biliyoruz bunu birçok kere duydunuz. Çünkü gerçeken önemli. Okul hayatınızda aldığınızı teori eğitimi bir yerlerede hayata geçirmeniz ve bunun üzerinden tecrübe kazanamanız gerekiyor. Bunu yapabileceğiniz en iyi yerlerden biri staj yapmaktır. Bu stajlarınızı mümkün olduğunca uzun tutmaya gayret edin. Özellikle size, mesleğinize ve geleceğinize fayda sağlayacağını düşündüğünüz kurum veya kuruluşlarda daha çok zaman geçirmeye, daha çok öğrenmeye çalışın. Mesleğin dinamiklerini, iç dünyasını en iyi buralarda öğrenirsiniz. Özgüven kazanmanızı, yöneticilerle iletişim kurmanızı ve bunları nasıl yapacağınızıöğrenirsiniz. Yeni insanlar tanımak, bir iş ortamına girmek bakış açınızı da geliştirecek ve değiştirecektir. Daha mezun olmadan birtakım kelimeleri ve onları nasıl kullanabileceğinizi öğrenirsiniz.

Şehrinizi tanıyın

Evet şehrinizi tanımanızı istiyoruz. Hatta ülkenizi tanımanızı. Ama ilk başta şehrinizi tanıyarak başlayın. Tarihini, kültürüünü, yeme-içme zevkini, gelenek ve göreneklerini öğrenin. Şehrinize tam anlamıyla hakim olmaya çalışın. Gittiğiniz bir yerde ne kadar kendinizi temsil ediyorsanız unutmayın memleketinizi ve yaşamakta olduğunuz şehri de temsil edeceğinizi bilin.

Avantajlardan faydalanın

Öğrenci olmak bir şanstır. Ve bunu akıllıca kullanabilmek ise şansını fırsata çevirmektir. Ülkemizde ve diğer ülkelerde öğrencilere tanınan birçok avantajlar vardır. Bunların hepsinden faydalanmaya bakın. Örneğin öğrenciler için ücretsiz veya indirimli olan birçok müzeyi, galeriyi kolaylıkla gezebilirsiniz. Ulaşımda sağlanan indirmlerle şehrinizin her yerini rahatça gezebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz. Bazı kütüphanelerde öğrenci olmanın ayrıcalığıyla istediğiniz kaynağa ulaşabilirsiniz. Sizin için düzenlenen etkinliklere katılabilir, yeni fikirler edinebilirsiniz.

Bir hobi edinin

Size iyi gelen ve üzerinde kendinizi geliştirebileceğiniz bir hobiniz olsun. Bir uğraşınız olsun. Bu uğraşınız hakkında her şeyi bilmeye, öğrenmeye çalışın. Mesleğiniz dışında kendinizi ifade edebildiğiniz, yorulduğunuzda dinlenmeye çekildiğiniz bir özel alandır aslında bu. Keşfettiğiniz yetenekleriniz üzerinde durmak onları daha da geliştirmek size çok şey katacaktır. Müziğe ilginiz varsa bir müzik aleti çalmak veya şaekı söylemek, çizim yeteneğiniz varsa resimler çizmek, herhangi bir spor dalıyla ilgilenmek,fotoğraf çekmek gibi gibi birçok alanda hobilerinizi belirleyebilir bu alanlarda da kendinizi geliştirebilirsiniz.  Bunları yapabileceğiniz en iyi zaman dilimine öğrencilik yıllarınızda sahip olduğunuzu ve yine enerjinizin de bu dönemde yüksek olduğunu unutmayın.

Rotanızı belirleyin

İlerleyen dönemlerde fikirlerinizin değişebileceğini unutmayın. Buna bağlı olarak Yüksek Lisans yapmayı düşünmüyorum deseniz bile bir gün yapabileceğinizi varsayayarak not ortalamanızı ve teorideki bilgi birikiminizi yüksek tutmaya çalışın. Aynı şekilde şartların da değişebileceğini düşünün. Üniversite bir kültürdür.

Bİz burada en temel maddeleri anlatmaya çalıştık. Elbette bunu çoğaltmak mümkün. Ama en başta bunları bilmenizde fayda var diyerek bu yazıyı sonlandırıyoruz. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir