Liseye yeni başlayan öğrenciler için 7 öneri

Ortaokul dönemini bitirip liseye başlayan öğrenciler için lise dönemini verimli geçirmeleri için bazı öneriler var. İyi bir üniversiteye yerleşmenin temel koşulu lise dönemini başarılı, verimli geçirmekten geçiyor. İşte lise dönemini başarılı geçirmek isteyen öğrencilere öneriler:

  • Kendinize disipline alıştırın.

Lise dönemiyle birlikte artık çocuklar çocukluktan çıkıp yavaş yavaş gençliğe doğru ilk adımlarını atmaya başlarlar. Ergenlik döneminin etkisiyle de birlikte bazı gençler bu dönemi çok fazla karışık yaşayabiliyorken bazı öğrenciler ise daha bilinçli adımlar atmaya çalışarak geleceklerini şekillendirmeye çalışırlar. İşte geleceğe doğru ilk adımı atmaya başladığınız lise döneminde düzene ve disipline kendinize uydurmaya başlasanız iyi olur.

 

  • Ders tekrarlarını önemseyin.

Okuldan eve geldiğiniz zaman derslerinize 15-20 dakika ayırarak gün içinde işlenen konuları tekrar etmeye çalışın. Bu konuları bir daha tekrar etme zamanınız olmayabilir. Bu yüzden en iyisi eve geldiğinizde bu tekrarları yaparak iş yükünüzü hafifletin. Böylece hem sınav döneminde size faydası olacak hem de kalıcı öğrenmeyi gerçekleştireceksiniz.

 

  • Klasikleri okumaya özen gösterin.

Lise döneminde Türk klasikleri ve Dünya Klasikleri kitaplarını bitirmeye çalışın. Gireceğiniz üniversite sınavı için bu bir başlangıç olacaktır. Çünkü üniversite sınavında Türkçe-Edebiyat bölümünde klasiklere ilgili sorulara karşılaşma ihtimaliniz var. Ayrıca genel kültür sorusu olarak da karşınıza çıkar. Eğer lise döneminde klasikleri bitirirseniz üniversite döneminde daha farklı kitapları okumaya başlayabilirsiniz. Kendi alanınızla ilgili kitaplara zaman ayırabilirsiniz. Biraz geleceğe dönük düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü zaman çok çabuk akıp gidiyor.

 

  • İlgi duyduğunuz meslekler hakkında araştırma yapın.

İlerde olmak istediğiniz mesleği veya ilgi duyduğunuz meslekleri araştırmaya, haklarında bilgi toplamaya çalışın. Gerekirse bizzat ilgili kişilerle görüşün. Ofis ortamlarında bulunun. İşin zorluklarını kolaylıklarının avantajlarını öğrenin. Böylece yolunuzu şimdiden çizmiş olursunuz. Belki çok sevdiğiniz bir mesleğin iş ortamını gördüğünüzde vazgeçeceksiniz. Belki de yanlış bildiğinizi öğreneceksiniz. Lise dönemi alan seçimi sırasında istediğiniz mesleğe göre alanınızı doğru seçme şansınız olacaktır.

 

  • Yabancı dilinizi geliştirmeye başlayın.

Yabancı dilinizi özellikle de İngilizcenizi geliştirmeye gayret gösterin. Ne kadar erken yaşta öğrenmeye başlarsanız o kadar kalıcı olur ve bir o kadar daha yol almış olursunuz. Siz hep karlı olursunuz. Bundan sonraki süreçlerde her zaman karşınıza çıkacaktır.

 

  • Kulüplerde faaliyet gösterin.

Lise döneminde kulüp etkinliklerine katılmak, kulüplerde veya başka etkinliklerde görev almak, yöneticilik yapmak sizin ufkunuzu geliştirir. Üniversitede daha rahat hareket etmenizi sağlar. İş becerinizi geliştirir.

 

  • Özgüven depolayın.

Özgüveninizi geliştirecek ne varsa yapmaya alışın. Korkularınızın üzerine gidin. Yapamam demektense denemeyi tercih edin. Bu özgüven kuru bir özgüven olmasın. Kendinize güvenerek altını doldurduğunuz bir özgüven olsun.

 

Bu öneriler genelde Lise 1 lere tavisyeler şeklinde olsa da bütün liseye yeni başlayanlar için öneriler olarak değerlendirilebilir. Bu uyarıları dikkate alır ve uygulamaya çalışırsanız siz de başarılı bir lise dönemini bitirerek üniversiteye başlangıç yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir