Koronavirüs döneminde eğitim süreci

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde görülen ve daha sonra bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs (covid19) hayatın birçok alanını olumsuz etkiledi. Ekonomiden sağlığa, turizmden ticarete etkilerini çok sert bir şekilde gördüğümüz covid19 salgınının etkilediği bir alan da hiç şüphe yok ki eğitim oldu. Korona virüs salgınının büyük bir hızla yayılmaya başlamasıyla ülkeler eğitim alanında bir takım önlemler almaya başladı. Alınan önlemlerin en başında okulların tatil edilmesi vardı. Daha sonra bu süreç zarfında öğrencilerin eğitim – öğretim faaliyetlerinin ne şekilde yürütüleceği konusu ele alındı. Eğitim – öğretim alanında her ülke kendi politikasını belirledi ve ona göre bir takım adımlar attı. Kimi ülkeler ilk vakaların görülmesiyle okulları tatil ederken kimi ülkeler bu kararı daha geç bir dönemde aldı.

Türkiye’de Koronavirüs Sürecinde Eğitim

Türkiye de korona virüs sürecinde eğitim alanında birçok önemli karar aldı. Salgının kalabalık ortamlar olan okulların etkisiyle yayılmasının önüne geçmek için bir dize yeni önlemlere ihtiyaç duyuldu.

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının tespit edildiği tarih 11 Mart oldu. Bu tarihinden sonra 13 Martta da ikinci bir vatandaşımızda korona virüs testinin pozitif çıkmasıyla birlikte eğitim alanında ilk önlemler alınmaya başlandı. 16 Mart tarihi itibariyle ilk ve ortaokullar ile liselerde okullar iki hafta süre ile tatil edildi. İki haftalık tatilin ilk haftası Nisan ayında yapılacak ara tatilin yerine sayılarak öne alındı. 23 Mart ile başlayan hafta ise Türkiye’de ilk olarak uygulanan uzaktan eğitim süreci başladı.

Gerek öğrenci ve velilerin gerekse eğitim camiasındaki birçok öğretmenin ilk defa karşılaştığı uzaktan eğitim süreci hızlı bir çalışma ve hazırlık evresiyle hayatımıza girdi. TRT ile üç kanal üzerinden ve EBA ile internet üzerinden verilmesi planlanan dersler için hazırlıklar yapılmaya başlandı. EBA TV ilkokul kanalı ile birden dörtte kadar olan sınıflar derslerini takip etti. EBA TV ortaokul kanalı beşten sekize kadar olan sınıflara yönelik dersleri yayınladı. EBA TV lise kanalı da lisede okuyan öğrencilerimiz için yayına başladı.

Uzaktan eğitimin ilk haftası yeni uygulanan bu sistemin eksik ve giderilmesi gereken yönlerini tespit etmek için iyi bir fırsat oldu. Özellikle internet ortamında EBA üzerinden girişlerin sağlanmasında oluşan yoğunluk nedeniyle problemler baş gösterdi. Aynı ayna girişlerin önlenerek yoğunluğu azaltmak adına her sınıf düzeyinde EBA sistemine girişler belli zaman dilimlerine ayrılarak bu sorun giderilmiş oldu. Daha sonra uzaktan eğitim süreci salgın vakalarının artması üzerine 30 Nisan tarihine kadar uzatıldı. Bu zaman diliminde çok daha başarı bir hale gelen uzaktan eğitim süreci öğretmenlerin veli ve öğrencileri ile sürekli iletişim halinde kalınarak verimli hale getirildi. 30 Nisan tarihi itibariyle salgın vakalarındaki artışın sürmesi ile uzaktan eğitim süreci 31 Mayıs tarihine kadar bir kez daha uzatılmış oldu. Bu tarihin dolmasıyla birlikte 2019- 2020 Eğitim Öğretimin yılının sona erdiği ve uzaktan eğitimin 19 Haziran tarihine kadar süreceği duyuruldu.

Tüm bu süreç içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı evlerden kutlandı. Öğrencilerin çekmiş olduğu videolar, yaptığı etkinlikler, evlerdeki süslemeler ile milli bayramlar ilk defa şahit olduğumuz bir şekilde evlerden kutlanmış oldu.

Hiç şüphesiz böyle bir süreçte uzaktan eğitim, öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları açısından çok verimli oldu. Fakat hiçbir eğitim faaliyeti yüz yüze gerçekleşen, etkileşimin daha fazla olduğu bir eğitim sürecinin yerini tutamaz. Bu sebeple yeni eğitim – öğretim yılı 31 Ağustos tarihinde 3 haftalık telafi eğimiyle başlayacak. Bu telafi eğitimleri yıl içerisinde de devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir