Kentsel Dönüşüm Kaç Yıllık Binaları Kapsıyor?

Kentsel dönüşüm, birçok bölgede birçok ilçede gün geçtikçe hızlanıyor. Kentsel dönüşümü önce belediyeler başlatmış olsa da bina sahipleri kendileri de yaptırabilirler. Depreme dayanıksız, çürük binaların yıkılarak yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması amacını taşıyan kentsel dönüşüm için vatandaşın kafası karışık. Türkiye’nin birçok bölgesi birinci derece deprem kuşağında bulunuyor. Bina sahiplerinin bina deprem riski raporu almaları gerekiyor. Depreme riskli yapılar yenilenerek can ve mal güvenliği için daha yaşanabilir olmaları hedefleniyor. Kentsel dönüşüm hukuk kuralları çevresinde yapılıyor. Bu kapsamda tüm önlemler alınıyor. Kentsel dönüşüm bina sahibinin kendi başvurusu ile de başlatılıyor. Devlet de bina sahiplerinin duyarlı olmasını bekliyor.

Kentsel dönüşüm bina yaşı nedir?

Kentsel dönüşüm bina yaşı yapılan araştırmalar ve hazırlanan plan ve projelere göre belirlendi. Kentsel dönüşüm bina yaşı 30 ve üzeri yaştaki binalar için geçerli olduğu açıklandı.  Kaç yıllık binalar yıkılacak? Bu sorunun doğru cevabı 30 yıllık binalar yıkılacak.

50 yıllık binalar yıkılacak mı?

Her bölge için geçerli olan kentsel dönüşüm 30 yıl ve üzerini kapsıyor. Buna göre 50 yıllık binalara da yıkılma kararı verildi. Bu kapsamda 30 ve üzeri yaşa sahip olan binaların yıkılması ve yeniden yapılarak yaşanabilir, güvenli olmaları kararlaştırıldı.

Vatandaşların detaylı bilgiyi bağlı bulundukları belediyelerden öğrenebilirler. Kendileri de deprem risk raporu çıkartabilirler.

Paylaş
123456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.