Kanser ameliyatı sonrası meme nasıl yapılır?

Memenin fizyolojik ve psikolojik olarak bir kadını tanımlayan organlardan birisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Babucçu memesi alınan hastaya yeni bir meme yapımının gerekli olduğunu ve bunun tedavinin bir parçası olduğunu belirtti.

Ayşegül Yıldız

Memenin fizyolojik ve psikolojik olarak bir kadını tanımlayan organlardan birisi olduğunu söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Babucçu memesi alınan hastaya yeni bir meme yapımının gerekli olduğunu ve bunun tedavinin bir parçası olduğunu belirtti.

Yeni memenin ne zaman yapılacağına dair açıklamalarda bulunan Dr. Babucçu, şunları söyledi: “Memenin yeniden yapılmasına hastanın onkoloğu, meme cerrahı ve plastik cerrah birlikte karar verir. Daha doğrusu ilk iki branşın verdiği kararlar Plastik Cerrahı yönlendirir. Örneğin meme cerrahı meme ucunu ve derisini koruyan bir ameliyata karar verirse meme aynı seansta yeniden yapılabilir. Öte yandan deri korunamaz ve bölgeye bir ışın tedavisi gerekirse memenin yeniden yapımı bu sürecin bitimine kadar ertelenir. Bu hastalıkta sağlığınız en önemli amaçtır, yeniden yapım ameliyatlarının tedavi sürecinizi etkilemediğine emin olduktan sonra işlem planlanır.”

“En sık kullanılan yöntem, memenin alındığı ameliyatta, meme cerrahının operasyonu bittikten sonra ameliyata plastik cerrahın dahil olması ve meme implantı ile memenin yeniden yapılmasıdır.” diyen Dr. Babucçu,  şöyle devam etti: “Eğer meme derisi de alındıysa ilk önce o bölgeye bir doku genişleticisi balon yerleştirilir, aşamalı olarak şişirilir. Gerekli deri genişliği sağlandıktan sonra bu balon çıkarılır ve yerine kalıcı implant konulur. Bazen implant yerine hastanın sırtından ya da karnından taşıdığımız dokuyu kullanırız.”

Doğal görünüm ve boyut nasıl sağlanıyor?

Hastanın tek memesi alındıysa yapılan memeyi sağlam memeye benzettiklerinin altını çizen Dr. Babucçu, “Eğer memeler çok büyük değilse ve çok fazla sarkıklık yoksa ameliyat olan memeye aynı hacimde bir implant koymak ya da hastanın kendi öz dokusunu buraya taşımak yeterli olacaktır. Eğer memeler çok büyük ise sağlam memenin de uygun şekilde küçültülmesi simetriyi sağlamayı kolaylaştıracaktır. Her iki memenin de çıkarıldığı durumlarda hastanın vücut yapısına ve hastanın isteğine uygun büyüklükte meme yapılır.” şeklinde konuştu.

Meme protezi ile yapılan onarımlarda onarılan memenin daha dik ve diri olduğunu ifade eden Dr. Babucçu,  diğer memenin de dik olması durumunda sorun olmadığını ancak çok sarkık ise dikleştirme yapılabildiğini aktardı. Dr. Babucçu, bu dikleştirmenin genelde aynı seansta ya da 3 -6 ay beklenilip onarılan memenin son şeklini almasından sonra da yapılabildiğini belirtti.

Meme başı nasıl oluşturulur?

Babucçu, meme başının ilk ameliyattan 3-6 ay sonra cerrahi yöntemle meme derisinden yararlanarak yapıldığını, meme ucundaki doku renginin de kasıklardan alınan deri nakli veya tıbbi tatuajla da yapılabildiğini söyledi. Dr. Babucçu, tek taraflı ameliyatlarda karşı tarafın rengini yakalamak açısından tatuajın daha avantajlı olduğunu da belirtti.

Meme protezi patlar mı?

Meme yapımında kullanılan protezlerin patlamasının söz konusu olmadığını ve ömürlerinin çok uzun olduğunu belirten Dr. Babucçu, protezi daha çok hacim değişikliği veya kapsül oluşumundan dolayı çıkardıklarını söyledi.

İyileşme sürecine ve bu süreçte dikkat edilmesi gerekenlere değinen Dr. Babucçu, “Ameliyat sonrası 3 hafta tıbbi bir sutyen/korse takılır. Kolları kullanarak çok ağır işler yapılması istenmez. Hastanın ameliyat öncesi olduğu gibi sonrası da sigaradan uzak durması çok önemlidir. Aksi takdirde ameliyat sahasında doku ölümü ve dikişlerin açılması ile karşı karşıya kalabiliriz. Meme yapımı kademeli bir ameliyattır, her zaman ikinci (ama ufak) girişimler gerekebilir. Buna hazırlıklı olmalı ve moralimizi yüksek tutmalıyız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir