Ispanak gıda zehirlenmesine yol açar mı? Ispanağa benzeyen güzel avrat otu nedir?

Kış aylarının en çok tercih edilen yiyeceklerinden biri ıspanaktır. Genelde yemeği yapılarak tüketilen ıspanağın sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor.

Ispanağı tüketirken dikkat edilmesi gereken noktalar:

1) Ispanağı doğramaya başlamadan önce mutlaka temizleyiniz, içine yabancı otların karışması ihtimaline karşı ayıklayınız.

2) Ispanağın besin değerlerini kaybetmemesi için çok fazla bıçak kullanmaktan ve ince doğramaktan kaçının.

3) Hem yeşil rengini hem de besin değerlerini kaybetmemesi için ıspanağı çok pişirmeyin.

Ispanak zehirler mi?

Son günlerde haberlerde sıkça karşılaşılan ıspanak zehirlemesi olayının aslı ıspanak zehirlediği için değil. Ispanak doğru ve dengeli tüketildiği süreci zehirlemez. Eğer ıspanak temizlenmeden, içine karışan diğer otlar ayıklanmadan yemeği yapılırsaa içindeki bu yabancı otlar zehirlemeye neden olur. Ispanak zehirlenmesi bu noktaya dikkat edilmediği durumda yaşanabilir.

Ispanak nasıl tüketilmeli? Ispanak nasıl pişirilmeli?

Ispanak en çok yemek yapılarak tüketiliyor. Onun yanı sıra ıspanak çorbası, ıspanaklı börek de yapılıyor. Püre haline getirilerek kek ve pastalara renk vermesi amacıyla kullanılıyor.

güzel avrat otu
güzel avrat otu

Ispanağın yetiştiği sera veya bahçelerde içine karışan güzel avrat otu zehirleyicidir. Zehirleyici olan güzel avrat otu ıspanağa benzediği için çoğu zaman karıştırılabilmektedir. Bu sebeple yemeğin içine dahil olduğunda kişinin zehirlenmesine neden olur. Ispanağın kullanılmadan önce mutlaka iyice tamizlenmesi gerekir.

 

 

 

 

 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir