İmplant tedavisi nedir? Nasıl uygulanır?

İnsan sağlığı tarih boyunca birçok farklı boyutuyla gündemi sürekli meşgul etmiştir. Geçmişten bugüne kadar gerek tedavi yöntemleri olsun gerekse teknolojinin gelişmesi ile imkan ve olanakları olsun insan sağlığı için yapılan çalışmalar gelişme göstermektedir. Hiç şüphe yok ki insan sağlığının en önemli konularından birisi de diş sağlığıdır.

İlerleyen teknoloji ile birlikte diş tedavi yöntemleri de kendini güncellemiş ve ileri boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde diş kayıplarının giderilmesinde kullanılan en popüler diş tedavi yöntemlerinden biri de implant tedavisidir. Diş kayıpları konusunda problemi olan insanlar ilk sırada implant tedavisini tercih etmektedir.Günümüzde özellikle implant tedavisinin insanlar tarafından tercih edilmesinin temel sebebi diğer dişlerine zarar vermeden uygulanan diş kaybı sorunlarını gideren bir tedavi yöntemi olmasıdır.

İmplant tedavisi nasıl uygulanır? Süreç nasıl işler?

Temel mantığı eksik dişin bulunduğu çene kemiğine yerleştirilen implantın üzerine hazırlanan dişin eklenmesidir. Bu şekilde uygulanan implant tedavisi ile diğer sağlam olan dişlere herhangi bir olumsuz müdahale olmadan diş kaybı sorunları giderilmektedir. Diş kaybı problemi yaşayan insanların implant tedavisini tercih etmesinin temel sebeplerinden birisi de budur.

Diş kaybı problemini implant tedavisi yöntemi ile gidermek isteyen hastaların ilk olarak diş kaybının bulunduğu çene kemiğinin yoğunluğuna bakılır. Kemik yoğunluğu yeterli olan hastalara implant tedavisi doğrudan herhangi ek bir tedaviye ihtiyaç duylmadan uygulanabilir. Kemik yoğunluğu yeterli olmayan hastalar için ise kemik tozu ilavesi yapılarak implant tedavisi uygulanması mümkün kılınmıştır.

İmplant tedavisi sırasında hastanın diş kaybının bulunduğu bölge uyuşturularak diş eti açığa çıkarılır. Bu bir cerrahi operasyondur. Böylelikle implantın içine yerleştirileceği kemik açığa çıkartılmış olur.

Diş kaybı problemi yaşayan hastanın durumuna göre bu cerrahi opersyon ortalama olarak 20 ila 30 dakika arasında sürebilmektedir. İmplant tedavisi sonrasında açılan çene kemiğine implant yerleştirilir ve tekrar dikiş atılarak çene kemiği kapatılır. Yaklaşık bir hafta sonra dikişleriniz alınmak üzere tekrar doktorunuz tarafından randevu verilerek çağrılırsınız.

Bundan sonra yapılması gereken çene kemiğine yerleştirilen implantın kemiğe kaynaması için beklenilmesidir. Bu süre uygulanan implant tedavisine göre değişik zaman dilimlerine ayrılır.

Eğer kemik yoğunluğu az olan hastaya kemik tozu ilavesi yapılmışsa implantın kemiğe kaynaması için geçen süre hiç şüphesiz daha fazla olacaktır. Bu süreyi etkileyen bir diğer durum ise diş kaybı problemi yaşayan hastanın genel sağlık durumudur. Bu süre zarfında doktorunuz tarafından belli aralıklarla kontrollerinizin yapılması için tekrar çağrılacaksınız.

İmplant tedavisinin uygulanmasından sonra yüz bölgenizde bir iki günlük bir şişme meydana gelecektir. Ayrıca tedavinin gerçekleştiği ilk gün ağrı ve sızınız da olacaktır. Ağrı ve sızınızın en az düzeyde hissedilmesi için doktorunuz tarafından gerekli görülen ilaçlar yazılacak ve eczaneden almanız istenecektir.

Yaptırdığınız kontroller sonrasında doktorunuzun gerekli kaynamanın gerçekleştiğini söylemesi üzerine diş etiniz tekrar ufak bir operasyonla açılacak ve implant üzerine kapağı yerleştirilecektir. Bu aşamadan sonra dişiniz implant üstüne geçici olarak yapıştırılana kadar belli bir süreyi bu şekilde geçireceksiniz.

Bu işlemden sonra ölçü alma işlemine geçilecektir. Diş kaybınızın gerçekleştiği bölgeye en uygun ve estetik açıdan sıkıntı doğurmayacak bir dişin yapımı için gerekli çalışmalar başlayacaktır.

İmplant tedavisi fiyatı ne kadar?

Seçeceğiniz implantın markasına ve cinsine bağlı olarak fiyat için ödeyeceğiniz miktar değişiklik gösterecektir.

Eksikliği giderilecek olan dişinizin gerekli ölçüsü alındıktan sonra ilk aşamada dişiniz implant üzerine geçici olarak yerleştirilecektir. Yapıştırma şeklinde olacak bu işlem dişinizin düşeceği güne kadar devam edecektir. Bu geçici yerleştirmenin amacı hastanın dişe sağlayacağı uyum veya uyum sürecinde karşılaşabileceği problemlere göre tekrar bir yenileme düzeltme işlemi yapmak içindir. Şayet bu geçici yapıştırma işlemi yapılmaz ise yapılacak herhangi bir kalıcı yapıştırma işleminden sonra düzeltme ve yenileme işlemi yapmak çok zorlaşacaktır.

Geçici yapıştırma sürecinde hasta herhangi bir şikayet belirtmez ise bu süre sonunda kalıcı yapıştırma işlemi doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Kalıcı yapıştırmadan sonra doktorunuz tarafından size bu dişinizi kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar belirtilecektir ve size son kez bir randevu daha verilecektir Eğer bu randevu sırasında  doktorunuz tarafından yapılan kontrollerde herhangi bir olumsuz durum gözlenmediği takdirde dişinizi daha rahat bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir