Hormon bozukluğu nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl tedavi Edilir?

Hormon bozukluğu nedir?

Vücudumuz duygusal değişimlere göre hormonal farklılıklar gösterebilir. Bu durum kadınlarda çok daha fazla hamilelik, adet ve menopoz gibi dönemlerden geçmeleri nedeniyle kadınların hormon dengeleri erkeklere göre çok daha farklı ve karmaşıktır.

Kadınlarda hormonal dengeler bazen farklılık gösterebilir. Sürekli yorgun ve halsiz hissetmek bunun en büyük belirtisi olabilir. Bunun yanında mutsuz olduğunuzu düşünüyor ve keyif almakta zorlanıyorsanız kesinlikle hormon bozukluğu yaşıyorsunuz demektir. Yorgunluk hissi ve mutsuzluk stres ve hormonal değişimdir. Yorgunluk için ayrıca TSH testi yaptırmanızı da fayda var.

Hormon bozukluğu tedavi edilmezse ne olur?

Hormonal değişiklerin belirtilerinden bir tanesi de vakitsiz acıkma ve bu açlığın aniden gelmesi tam anlamıyla açlık krizine giriyorsanız kan şekerinizin düştüğü anlamına gelir. Bu da hormonal dengenizin normal olmadığının bir kanıtıdır. Özellikle adet dönemlerinde bu açlık krizlerinin sayısı ve dozu artıyorsa hormonal bozukluk olabilir. Bir diğeri ise saç dökülmesi erkeklere oranla normal olarak kadınlarda çok daha fazla saç dökülmesi olur. Vücudunuzda testeron hormoni fazla salgılanırsa saç dökülmesi de bir o kadar artar. Bu durum sürekli ve çok fazla olmaya başladıysa bir hormon testi yaptırmanızı öneriyoruz.

Bir diğer belirti ise göz kuruluğu gözlerinizde zaman zaman yanma var ise bu bir uyarı olabilir. Gözünüz yeterli nemi sağlayacak sıvıyı üretemiyorsa bunun nedeni testosteron yetersizliği olabilir. Adet dönemlerinde şiddetli ağrı ve kramplarda hormonal bozukluğa işaret ediyor olabilir. Adet ve menopoz dönemlerinizde şiddetli ağrı ve kramp girme durumları söz konusu oluyorsa hormonal test yaptırmanız sağlıklı olacaktır. Uzmanların açıklamalarına göre bu dönemlerdeki ağrı ve krampların östrojen veya projesteron hormonlarının az salgılanmasından kaynaklanıyor. Ayrıca adet ve menopoz dönemlerinde hasımsızlık ve mide ağrısı da yaşanabilir. Yine östrojen veya projesteron hormonlarının farklılık göstermesinden dolayı bu sorunlar yaşanıyor olabilir.

Hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Tüm bunların dışında psikolojik olarak yaşanan sorunlar ve travmalarda da yukarıda belirttiğim durumlar görülebilir. Ancak bu sorunların tek nedeni hormonal bozukluk olmayabilir. Her iki durumda da uzman doktora gözükmekte yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir