Hipertansiyon hastaları nelere dikkat etmeli? Gizli tuzlara dikkat !

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıfat Bozkuş, hipertansiyondan korunmak için tuz tüketiminin azaltılması gerekirken gizli tuzlara da dikkat edilmesi gerektiğini, düzenli egzersiz yapmanın, fazla kiloların verilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ayşegül Yıldız

Hipertansiyonu olan ve hipertansiyondan korunmak isteyenlere sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öneren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıfat Bozkuş, dikkat edilmesi gereken noktalara değindi. Bozkuş, “Özellikle akdeniz tipi dediğimiz sağlıklı yağların ve sebze tüketiminin yeterli olduğu beslenme tipini önermekteyiz. Ayrıca tuz tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Ülkemizde maalesef günlük ortalama tuz tüketimi ihtiyacın yaklaşık 4 katı civarında olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda gizli tuz tüketimi dediğimiz yemeklerde kullanılan salça ve soslara ve özellikle yemek yanında yenilen turşu veya atıştırmalıklara çok dikkat etmek gerekir.” dedi.

Düzenli egzersiz önemli

Düzenli egzersizin hipertansiyondan korunmada önemli olduğunu belirten Bozkuş, “Haftada 3 gün en az 45 dakika önerilmektedir. Ancak hipertansiyonu olan kişilerin kendilerine uygun egzersiz konusunda doktorlarına danışması gerekir. Egzersiz yapmadığımız günlerde mümkünse günlük adım sayısının 10 binin üzerinde tutulması faydalı olacaktır. Ayrıca kahve ve çay tüketiminin sınırlandırılması ve yeterli su içilmesi tansiyon kontrolünde önemli konulardır.” şeklinde konuştu.

Obezite hipertansiyonu tetikliyor

Obezitenin hipertansiyonun önemli tetikleyicilerinden biri olduğunu hatırlatan Bozkuş, fazla kiloların verilmesinin tedavide ve korunmada çok önemli olduğunu söyledi. Bozkuş, günümüzde sıklıkla görülen stresin hipertansiyon gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasında ve mevcut hastalıkların kötüleşmesine yol açtığını belirterek stresin azaltılması veya yok edilmesini önerdi.

Tansiyon yükseldiğinde ne yapılmalı?

Kan basıncı yükselen kişinin öncelikle sakin, sessiz bir yerde istirahat etmesi, kullandığı ilacı varsa ve almamışsa onu içmesi gerektiğini dile getiren Bozkuş,  “Dilaltı haplarını doktor önerisi harici kullanmayı önermiyoruz. Tansiyon yüksekliği durumunda kan basıncı dinlenmekle düşmüyorsa veya tansiyon yüksekliğine eşlik eden göğüs ağrısı, konuşmada bozulma, kol ve veya bacaklarda felç, görmede bozulma vs. gibi acil durumlardan herhangi biri veya fazlası söz konusu ise mutlaka acil servise başvurmak gerekir.” dedi.

Sarımsak ve limon tansiyonu düşürür mü?

Halk arasında bilinen sarımsak ve limon gibi gıdaların tansiyonu düşürüp düşürmediği konusuna da değinen Bozkuş şunları söyledi: “Yapılan çalışmalarda sarımsak ve limonun kan basıncı üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Hipertansiyon kronik ve akut süreçlerle hastalarda birçok organa zarar veren ciddi bir hastalık olup, mutlaka uzman doktor muayenesi ile tedavi edilmelidir.

Ayrıca halk arasında ilaca bir kez başlarsam artık ilacı bırakamam korkusuyla doktora gelmeyen veya bu nedenle önerilen ilacı kullanmayan birçok hasta ile karşılaşmaktayız. Bu tamamen yanlış bir kanı olup yaşam tarzı değişiklikleri ile ilacı bırakan birçok hasta vardır. Burada önemli olan konu doktor önerisi olmadan ilacın bırakılmaması ve kan basıncı takip ve kontrollerinin aksatılmaması gerçeğidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir