Hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli?

Dyt. Batuhan Canarslan, tuz ve baharatların tansiyonu en çok tetikleyen grup olduğunu dile getirerek tansiyon hastalarının nasıl beslenmesi gerektiğine dair önemli uyarılarda bulundu.

Ayşegül Yıldız

Hipertansiyon, ciddi anlamda vücut sistemini etkileyen ve düzenli takip edilmesi gereken, önlem alınmazsa ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Düzenli ve doğru beslenme ve ilaçlar ile tedavisi ve kontrolünün mümkün olduğunu belirten Diyetisyen Batuhan Canarslan, hipertansiyon tedavisinde tuzsuz ve az yağlı besin gruplarının başta geldiğini söyledi.

En çok tuz ve baharatlar tetikliyor

Hipertansiyonu tetikleyen gıdalara değinen Dyt. Batuhan Canarslan, “Tuz ve baharat grupları tansiyonu en çok tetikleyen gruptur. İşlenmiş gıdalar, şarküteri ürünler, bazı tuza basılan salamura peynirler, zeytinler, tuzlu ekmek türleri ve özellikle gözden kaçan turşu grupları hipertansiyonu bariz etkileyen besinlerdendir. Bu sebeple bu gruplardan mümkün olduğunca uzak durmalı, eğer tükettiysek de eşdeğer miktarda su içilip idrar ve tansiyon takibi yapılmalıdır. Bunların yanı sıra stres, alkol, üzüntü, düzensiz beslenme, düzensiz uyku ve aşırı hareketsizlik veya aşırı hareketlilik durumları da tetikleyenler arasındadır.” şeklinde konuştu.

Bol su tüketin

Fark etmeden yenilen tuzlu peynirlerin bile tansiyonu etkileyebildiğini söyleyen Dyt. Canarslan, hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli sorusuna yönelik şu önerilerde bulundu:

  • Öncelikle her zaman dengeleme ve porsiyon kontrolünü göz önünde bulundurun.
  • Mümkün olduğunca az tuzlu az baharatlı, bol sebze içerikli öğünler kullanın.
  • Tansiyonu dengede tutmak için bol su tüketin.
  • Tadına bakmadan tuz bocalama işlemine girişmeyin.
  • ’Tuz atmıyorum ama çeşni kullanıyorum.’’ Bunun da içinde yeterince tuz mevcut. Eğer çeşni baharatlar kullanımı var ise ekstra tuz eklemeyin.
  • Öğünlerinizi yeşillik gruplarla renklendirin. Roka, tere, maydanoz ve özellikle dereotunu sofralarınızdan eksik etmemeye özen gösterin. Tabi bol tuzlama işlemi ile değil.
  • Peynir ve zeytinlerinizi mutlaka suda bekletin. Size tuzlu gelmiyor olabilir bu sebeple tatlarından emin değilseniz mutlaka yakın çevrenize denetin.
  • Sofra tuzu yerine kaya tuzu gibi yan gruplara geçiş sağlayabilirsiniz, unutmayın ki yan grupların sodyum içerikleri çok daha düşük ve tansiyonunuzu çok daha az etkileyecektir.
  • Kızartma gruplarından, hamur işi ve aşırı yağlı öğünlerden uzak durun.

Kan basıncını düşürmeye yardımcı gıdalar

Dyt. Canarslan, yeşil ve lifli besinler, sebzeler, ev yapımı yoğurt, hakiki zeytinyağı, sarımsak ve baklagillerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Sık kullanımda etki etmemeye ve yetersiz kalmaya başlarlar”

“Sarımsak, limon, limonlu su, nar suyu, kekik gibi gıdalar yükselen tansiyonu düşürmede etkili besin gruplarıdır fakat kesin bir çözüm sağlamaz, sadece günü kurtarır. Sık kullanımda etki etmemeye ve yetersiz kalmaya başlar.

Nar ve pancar suyu, yapı gereği tansiyonu düşürücü ve kan basıncını düzenleyici etkilere sahiptir. Fakat dikkat edilmesi gereken kısım burada “nar suyu”. Çünkü en nihayetinde bir meyve ve meyve suları kullandığımız takdirde posadan faydalanmıyoruz ve aldığımız şeker miktarı da epey yüksek olabiliyor.

Güvenli kısım ise “pancar suyu”, 250 ml pancar suyu içiminin yaklaşık 2-3 saat içinde kan basıncını düzenlediği gözlemlenmiştir.”

Ciddi ödem kaynağı

Hipertansiyonun ciddi bir ödem kaynağı olduğunu dile getiren Dyt. Canarslan, “Tansiyon hastası kişilerin düzenli kilo ve tansiyon takibi sağlanmalı, aşırı kilo alımı ve aşırı yağlanma durumlarından uzak tutulmaları gerekmektedir. İlaçlarının düzenli alınıp zaafları olan tuzu kontrol etmeyi alışkanlık edinmeliler.” dedi.

Yaz aylarında ödem atmak için kullanılan bazı ilaçların suyla birlikte ciddi mineral kayıplarına neden olduğunu, ani tansiyon oynamalarına sebep olabileceğini belirten Dyt. Canarslan bu ilaçların doktor kontrolünde dikkatli bir şekilde kullanılması konusunda da uyarıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir