Gönüllü çalışmalarla hayata bir iz bırak

Daha önce hiç bir etkinlikte, grupta veya çalışmada gönüllü olarak bulundunuz mu? Yaptığınızda hayatınıza anlam katacak, kendinizi, ruhunuzu iyi hissedeceğiniz bazı gönüllülük faaliyetlerinden bahsedeceğiz. Adındaki gibi gönülden gelen bu faaaliyetler, yaptığınızda karşı tarafa iyi geldiği gibi belki de en çok size iyi gelecek. Kimisinde empati yapacak kimisinde duygulara dokunacak ama hepsinde hayata dokunmuş olacaksınız. Öyleyse başlayalım.

1) Sesli Kitap

Nedir Sesli Kitap? Sesli Kitap, görme engelliler için oluşturulan, onlar için seslendirilen bir kitap çalışmasıdır. İstanbul’da bulunanlar için Eyüp’te bulunan Sesli Kütüphane’de bu çalışmayı sizler de gönüllü olarak gerçekleştirebilirsiniz.

2) Doğayı temiz tutalım

Günümüzün en büyük sorunlarından olan çevre kirliliğine karşı bir mücadele yapabilirsiniz. Sahiller, ormanlar, piknik alanları çevreye duyarsız insanlar nedeniyle çöplere maruz bırakılmış durumda. Doğada milyonlarca yıl içinde ancak çözünebilen plastikler, kötü kokaya neden olan atıklar, hayvanlara zarar veren sakız gibi maddeler, cam şişeler, metaller her gün doğaya terk ediliyor. Doğada bırakılan çöpler yüzünden bugün 7. Kıta oluşmaya başladı. Bu gelecek için çok büyük bir tehlike.

Çevre duyarlılığı için sen de harekete geçmek istiyorsan en yakın olduğun noktadan, sokağından başlayarak çöp toplama duyarlılığını gösterebilir. Çevren için, doğan için bir şey yapabilirsin. Arkadaş grubunu toplayabilir sahil kenarlarında, piknik alanlarında veya gezi duraklarında doğaya terk edilen çöpleri toplayabilirsin. Böylece en yakınındaki insandan başlayarak bu bilinci, bu farkındalığı sen oluşturabilirsin.

3) Sizin için geldim

Hepimiz gün geçtikçe yaş alıyor, yaşlanıyoruz. Ve herkes bir gün kapıları gözleyecek, sohbet için bekleyecek, hal hatır sorulsun isteyecek. Buna ihtiyacı olanlardan bir kısmı şüphesiz yaşamına Huzurevlerinde devam eden büyüklerdir. Bir günlüğüne onlar için sohbet arkadaşı olabilir, onların sesine kulak verebilirsiniz. Gerek Anneler Günü, Babalar Günü, Yaşlılar Haftası gibi özel günlerde gerekse çat kapı her hangi bir gün onlara bu güzel ziyaret yapabilir, gönüllerine dokunanlardan olabilirsiniz.

4) Elini uzat

Günümüzde maalesef eğitimin zor şartlarda devam ettirildiği bölgeler var. Kütüphanesi olmayan okullar, okumak için ailesinin maddi gücü olmayan öğrenciler, yolları aşmak zorunda olan çocuklar var. Onlar için siz de bir şeyler yapabilirsiniz. Okumak için can atan öğrenciler için kitap desteği, soğuk kış şartlarında okuluna, eğitim yuvasına gitmeye çalışan öğrenciler kışlık giyim desteği yapabilirsiniz. Kütüphanesi bulunmayan okullar için arkadaşlarınızı örgütleyip, hatta sosyal medya çalışmasıyla sizlerin sayesinde bir sürü kitabı bulunan kütüphaneler açabilir, onlara elinizi uzatabilirsiniz.

Burada sizlere vakıfların, derneklerin veya başka kuruluşların gönüllü çalışma alanlarından bahsetmedik. Daha orijinal, daha farklı deneyimleri bir araya getirmeye, anlatmaya çalıştık. Bireysel olarak da yapabileceğiniz tavsiyelerde bulunduk. Bunların haricinde elbette çocuklar için, yaşlılar için, doğa için çalışan kurum ve kuruluşların gönüllü çalışmalarında yer alabilir, taşın altına elinizi koyabilirsiniz. Yaptığınız bu dokunuşlarla hem kendi hayatınızda hem de onların hayatında bir iz bırakmış olacaksınız. Bütün bunlar size farklı bakış açıları kazanmanızı sağlayacak.

Nasıl gönüllü olunur?

Unutmayın burada bahsettiklerimizi gerçekleştirmek için hiçbir engeliniz yok. Öğrenci olabilirsiniz, çalışan olabilirsiniz. Bunları veya bunlardan bir tanesini yapmak için sadece “gönüllü” olmak, yürekten istemek yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir