Gıdaların dolapta nasıl ve nereye yerleştirildiği önemli

Yiyeceklerin uzun ömürlü olması için pazardan, marketten aldıktan sonra dolapta saklama koşulları önemlidir. Kimi sebzeler ve meyveler aynı raflarda saklanabilirken kimisinin aynı rafta bulunması hem kolay bozulmalarına neden olur hem de bulaştırdıkları bakteriler nedeniyle sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Et ve süt ürünlerinin de ayrı raflarda bulunması gerekir.

Yapılan ilk hatalardan birisi meyve ve sebzelerin dolaba yıkanarak koyulmasıdır. Yıkanan meyve ve sebzeler daha kısa sürede çürümeye başlar. Yumurtaların da dolaba yıkanarak yerleştirilmesi doğru değildir. Çünkü yumurtaları yıkamak, kabuklarını koruyan mineral dokunun kaybolmasına ve bakterilerin yumurtanın içine girmesine neden olabilir.

Buzdolabına sebzeler poşetle mi koyulmalı?

Buzdolabına sebzeler nasıl yerleştirilir? Sebze ve meyveleri dolaba poşetiyle koymak yerine delikleri bulunan kapalı kaplarda koymak daha sağlıklıdır. Ancak poşetle koyulacaksa da poşete birkaç delik açmak gerekir. Bu işlem meyve ve sebzelerin nemlenmesini önlemek içindir. Delikler sayesinde hem nemlenmesini önlenir hem de hava alarak çürümesinin önüne geçilmiş olur. Ayrıca sebze ve meyvelerin poşette beklerken plastik geçme söz konusu olduğundan sağlıklı bir durum değildir. Aynı şekilde dondurma, yoğurt gibi plastik kaplara artan yemekleri koymak da bu yemeklere plastik geçişine neden olacağından bu kaplar kullanılmamalıdır. Cam kaplar yemeklerin saklanması için en doğrusudur.

Çabuk bozulabilen ve bakteri üreten gıdaları dolapta buzluğa en yakın raflara koymak gerekir. Buzluğa en yakın raflar en soğuk raflardır. Buzluğa en yakın olan bu raflara et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdaları, orta raflara süt ve süt ürünlerini en alt raflara da sebzeleri yerleştirmek doğru olacaktır.

Çok çabuk bakteri üreten çiğ etlerin diğer besinlere bakteri bulaştırmasını önlemek için farklı yerlere koyulması gerekir.

Bazı meyveler etilen denilen olgunlaşma gazı yayarlar. Bu gazı yayan elma, armut, kayısı, kavun ve şeftali gibi meyveler bir rafta saklanmalı veya aynı kaba koyarak yerleştirilmelidir. Etilen gazı yaymayan ve bu gazı sevmeyen yeşil yapraklı sebzeler, karpuz, muz ve kabak ayrı bir rafa yerleştirilmelidir.

Yeşillikler buzdolabında nasıl saklanır? Nemli olan sebzeleri ve meyveleri çürümelerini önlemek için dolayısıyla daha uzun dayanmalarını sağlamak için kağıt havlu bulunan kaplara koyarak raflara yerleştirilmelidir. Yeşil yapraklı sebzelerin bozulmalarını önlemek için muz ve elmaların yanına koyulmamasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir