Fabrika Ayarlarına Döndürmeden Android Telefon Virüsten Nasıl Temizlenir?

Android cihazlarda virüslere rastlama olasılığınız, diğer işletim sistemli cihazlara oranla daha fazladır. Çünkü virüsün girmesi en kolay işletim sistemi androiddir. Bunun nedeni ise bilinçsizce işleme geçirilen root uygulamasıdır. Sadece root yüzünden değil, diğer işlemlerden dolayı da android telefonlar zarar görmektedir. Virüsten temizleme işlemlerine başvurmak isteyen kullanıcılar çoğunlukla soluğu fabrika ayarlarına döndürmekte buluyor. Fabrika ayarlarına döndürmek, android sürümünü en başına döndürmek demektir. Bu işlemi uyguladığınız zaman kayıtlı olan uygulamalarınız, dosyalarınız ve her türlü notlarınız kaybolmaktadır. Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra halen aynı işlemlerin yapılması cihaza tekrar virüs girmesine yol açmaktadır. Bu yüzden fabrika ayarlarına döndürmeniz çok da fazla fayda sağlamayacaktır.

 Neden Fabrika Ayarlarına Döndürmemeliyiz?

[su_highlight]Fabrika ayarlarına döndürmek[/su_highlight], diğer adıyla [su_highlight]format atmak[/su_highlight] cihazın ömrünü ciddi oranda kısaltır. Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra cihazınızın içindeki sistem dosyaları tekrar başlatıldığı için zarar görmektedir. Bu da cihazın ömrünü kısaltmaktadır. Sadece bununla değil, fabrika ayarlarına döndürmeniz ciddi hasarlara yol açmaktadır. Bu hasarlar orta tuşun işleve geçmemesi gibi kullanıcıların tümünün yaşadığı ortak sorunlardan bir tanesidir.

Android Telefonda Virüs Nasıl Temizlenir?

Android telefonu fabrika ayarlarına döndürmeden virüslerden arındırmak sanıldığı kadar zor bir işlem asla değildir. Çünkü bu işlemi siz değil programlar yapacak. Yani telefonunuza antivirüs programları ve çeşitli bakım programları yükleyerek, bilmediğiniz programları ve dosyaları silerek, tarayıcı çerezlerini silerek kurtulmanız mümkün. Bu adımları uygulamanızda kilit rol oynamayabilecek android markette birçok uygulama mevcuttur.

Android Virüs Temizleme Programı

Örneğin ESET Mobile Security & Antivirus programı. Bu programın işlevi çok büyük ve ara yüzü basit olduğu için kullanıcıların dikkatini ciddi oranda çekmektedir. Öncelikle Google Play hesabınıza giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra ESET Mobile Security & Antivirus adlı programı telefonunuza yükleyin. İndirme işlemi internet hızınıza göre değişiklik gösterebilir. Uygulamayı indirip kurduktan sonra artık rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. ESET Mobile Security & Antivirus uygulamasını açtıktan sonra diğer açık olan programları kapatın ve taramaya başlayan. Bulunan tehditleri silin ve telefonunuzu yeniden başlatın.

[su_box title=”Android Virüs Temizleme Programı” box_color=”#c80000″]Bu program ile Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo, General Mobile, Vestel, LG, Casper, HONOR, Meizu, HTC, Nokia, Sony, Asus, Lenovo gibi herhangi bir marka android telefonunuzu virüslerden temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu programı android tabletlerinizde de kullanabilirsiniz.[/su_box]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir