Eylül ayı gezi rotaları

Bir eylül ayından herkese merhaba. Dört gözle beklenilen, şiirlere konu olan ve belki de en çok sevilen ay eylül. Hoş geldi. Eylül demek sonbahar demek. Biz de eylül ayı için ve sonrasında sonbaharda gezilecek yerler için en güzel rotaları hazırladık. Aylardır süren Covid19 pandemisinden dolayı çok yorulduk çok bunaldık biliyoruz. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmemiz gereken bu dönemde rotalarımızı çok kalabalık olmayan, doğayla iç içe yerlerden oluşturduk. O halde başlayalım.

1) Bolu Yedigöller
Listemizin ilk sırasında şüphesiz Yedigöller bulunuyor. Yedigöller artık eylül ayıyla bütünleşmiş, sonbaharı bütün güzelliğiyle yaşayacağınız en güzel yerlerden birisi. Yedigöllerde tatil yapmanın en güzel zamanı sonbaharın başlangıcı. Mevsim sıcaklıklarının hafiften düşmeye başlaması, serin ve yorucu olmayan bir hava… Doğayla iç içe yapacağınız Yedigöller tatili sizi kendinize getirecek, dinlenmenizi sağlayacak ve bol enerji toplayacaksınız. Ülkenin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Bolu Yedigöller bu sezon da ziyaretçilerini bekliyor. En şanslı kesim elbette çevre illerden gelen doğaseverler.

2) Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu İstanbul, Sarıyer’de bulunan Belgrad ormanıyla da aynı bölgede yer alıyor. Burayı ziyarete gelenler Belgrad Ormanını da ziyaret edebilirler. Atatürk Arboretumu bitki çeşitliliğiyle ön planda olan yerlerden biri. Birçok ağaç çeşidini burada görmek mümkün. Şehrin stresinden, kalabalığından uzak çok keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak yerlerin başında geliyor. Eylül ayının girmesiyle birlikte ağaçlar da sonbahara hazırlanıyor ve muhteşem renk cümbüşleriyle bizi karşılıyor. Ağaç çeşidinin bol olduğu bu yerde sonbaharda adeta bir renk cümbüşü yaşanıyor, her ağaç farklı ton ve renklerde sonbaharın hazzını doruklarda yaşatıyor. Yılın her mevsimi ziyaret edilebilen Atatürk Arboretumu özellikle Eylül ayında da ziyaretçi akınına uğruyor.

3) Şile/Ağva
Eylül ayında bir sonraki durağımız, Şile/Ağva. İstanbul’un kalabalığından uzaklaştıracak en güzel noktalardan biri de Ağva. Ağva’ya günübirlik gelebileceğiniz gibi 1 veya birkaç gün konaklama için de gelebilirsiniz. Şırıl şırıl akan derelerin yanında, şelalelerin yanında keyifli bir gün geçirmek için siz de Ağva’yı rotanıza eklemelisiniz. Yapacağınız tekne turu ile de tatilinize ayrı bir keyif katabilirsiniz.

4) Maşukiye
Maşukiye Sakarya ilinde yer alan harika kaçamak noktalarından biri. Doğanın içinde yapacağınız bir sabah kahvaltısından tutun da sakin bir yürüyüşe, huzurlu bir hafta sonu tatiline kadar size en güzel seçenekleri sunmada cömert bir yer. İster İstanbul’dan ister Kocaeli’nden ya da diğer şehirlerden günübirlik veya birkaç günlük tatile gelmek için en ideal yerlerden biri. Sakarya’ya gelmişken dilerseniz Acarlar Longozuna da uğrayabilirsiniz.

5) Abant
Sonbaharın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz yerlerden birisi de tabi ki Abant. Yazımızın bu noktasına gelene kadar “Abant yok mu, Abant nerde kaldı” dediğinizi duyar gibiyiz. Abant muhteşem güzelliğiyle sizi beklemeye devam ediyor. Kuş sesleri arasında, göl kenarında uzun bir yürüyüş yapabilir, temiz havayı içinize çekebilirsiniz.

 

Fotoğrafçıların da dört gözle beklediği mevsim geldi. Listemizde belirttiğimiz yerler fotoğrafçıların da en çok uğrak noktası olan yerlerin başında geliyor. İster profesyonel olun ister amatör olun bu yerlerin muhteşem bir sahip olduğunu unutmayın. Işığınız bol olsun. 

Paylaş
123456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.