Evde yapılabilecek etkinlikler

Türkiye’de koronavirüsünün ilk görüldüğü tarihten itibaren hayatımızda bir şeyler değişmeye başladı. Alışkanlıklarımız farklılaştı, yaşam ve dünya algımız değişti. Vakaların artmaya başlamasıyla birlikte kısıtlamalar, yasaklar geldi. Bir salgın mücadelesiyle karşı karşıya kaldık. Bu süreçte işine devam etmek zorunda olanlar, hastalığa yakalananlar oldu. Birçok insan ya işten çıkarıldı ya da ücretsiz izne gönderildi. Bir kısmı hali hazırda iş aramaktaydı ve onların da arayışları sekteye uğradı.

Şuan baktığımızda vakalar yeniden yükselmeye başladı. Bazı illerde kısıtlamalar yenilendi. Belki ülkece tekrar yasaklarla karşı karşıya kalabiliriz. Elbette her şeyden önce sağlık. Henüz işe başlamamış olanlar, karantinada kalmaya devam edenler var. Peki evde kaldığımız bu dönemde neler yapabilir, bu süreci nasıl etkin, verimli geçirebiliriz? İşte size karantinada yapılabilecek aktiviteler:

Satranç oynamak

Satranç oynamak, zihnimizi aktif tutabilmek için yapacağımız en iyi aktivitelerden biri. Turnuvalar düzenleyerek daha da keyifli hale getirebileceğimiz bu oyunla evde daha kaliteli zaman geçirebiliriz.

Puzzle yapmak

Puzzle yapmak evde yapılabilecek aktiveler arasında en eğlenceli olanlardan birisi. Küçük çocuklar için de büyükler için farklı formları bulunan puzzleler sayesinde hem eğlenecek hem zamna geçirecek hem de sonunda evinize güzel tablolar hazırlamış olacaksınız.

Mandala boyamak

Resim yapmayı sevenler ama bir türlü vakit ayıramayanlar için bu pandemi dönemi aslında bir fırsat oldu diyebiliriz. Boyama yapmanın en zevkli hallerinden olan mandalalar sayesinde el becerinizi de geliştirmiş olursunuz. Çizim yeteneği olmayanlar için de son derece kurtarıcı olan mandalalar sayesinde siz de kendi resimlerinizi yapmış olursunuz.

Kitap okumak

Kendini geliştirmek isteyenler, kitap kurtları ve birikmiş listeleri olanlar için krizin fırsata dönüştürülmüş hali pandemi süreci oldu. Ülkece en çok kitabın okunduğu dönem oldu diyebiliriz. Okumak isteyip de bir türlü vakit bulamayanlar, kitap okumayı bu dönemde sevenler, araştırma yapmak isteyenler, listelerini bitirip yeni kitaplara yönelenler bu dönemi en verimli geçirenler oldu.

Film izlemek

Film izlemek şüphesiz karantina öncesinde de hafta sonu evde yapılabilecek aktiveler listesinin başında geliyordu. Süreçten psikolojik olarak etkilenmemek için başvurulan alternatiflerden biri de film izlemek oldu. Kitap listeleri gibi film listeleri de birikenler bu dönemde bol bol film izledi. Ve izlemeye devam ediyor.

Online eğitimler almak

Süreci en faydalı şekilde geçirebilmek için siz de mutlaka uzaktan eğitimlere bakın. Öğrenciyseniz kendinizi geliştirmek için, çalışıyorsanız işinizle ilgili, iş arayanlardansanız da kendinize yatırım yapmak, bilgi birikiminizi artırmak için ücretsiz veya bütçenize göre online eğitim sitelerine göz atabilirsiniz. Eğitim sorasında verilen sertifikalar özgeçmişiniz için de yararlı olacaktır.

Albümünüzü düzenleyin

Resim albümünüzü düzenlemek, yıl yıl kategorilere ayırmak, anılarınızı tazelemek için en iyi dönemlerden biri. Hatıraları canlı tutmak, eski günleri hatırlayıp yeniden gülmek için siz de bunu yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra bir el beceriniz bir hobiniz varsa ona yönelebilir, yeni şeyler üretebilirsiniz. El becerisi ile yapılan bir maket, bir örgü hatta pasta ve yemekler size kendinizi çok iyi hissettirecek. Geçen zamanı boş değil dolu dolu değerlendirerek kullanmalısınız. Verimsiz geçen her gün sizi biraz daha köreltecektir. Bunu unutmayın.

Aslında bu süreçte, neyi ertelediyseniz ona zaman ayırma vakti. Kendinizi keşfetme zamanı. Yapabileceklerinize ve yapmak istediklerinize odaklanma vakti. Karantinada neler yapılabilir konusunda fikirler vermeye çalıştık. Sizin de önerileriniz varsa lütfen yorum kısmına yazmayı unutmayın ve yaşadıklarınızı bizimle paylaşın.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir