Emzirme yönteminiz bebeğin memeyi bırakmasına neden olabilir

Bebekler dünyaya geldikleri ilk andan itibaren artık dışarıdan beslenmeye başlarlar. Annelerini emerek beslenen bebekler için doğru emzirmek çok önemlidir. Bebeğin memeyi kabul etmesi ve ona alışabilmesi için emzirmenin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Aksi takdirde bebek memeyi almayacak ve anneler mecburen biberona başvuracaklar. Bunun olmaması için bebek ve anneler için en ideal emzirme yöntemlerinin neler olduğu bilinmelidir.

İlk kez bebeğe emzirme ile gıda verilmeye başlanması bebeğin memeyi kabul etmesi açısından çok önemlidir. Bebeğin memeyi kabul etmesi ve sonrasında istemesi için doğru emzirme teknikleri uygulanmalıdır. Bebek doğduktan sonra annesi ile tensel temaslarının gerçekleşmesi için bebek çıplak olarak annesinin çıplak göğsüne koyulmalıdır. Bebek emmeye istekli olduğunda tepki gösterecektir. Bebeğin anne ile tensel teması geciktirilmemeli bebek doğduktan ilk 1 saat içinde yapılmalıdır.

Bebeğin doyduğu nasıl anlaşılır?

Bebek memeden kendi isteğiyle ayrılmalıdır. Bebek kendisi ayrılana kadar bebeği memeden almaya çalışılmamalıdır. Bebek istediği her zaman anne emzirmeye istekli olmalıdır.

Emzirme tekniğinin önemi nedir?

Emzirme tekniği hem bebeğin bütün kuvvetini çene kaslarına vererek en iyi şekilde emmesini sağlayıp daha az yorulmasını hem de annenin daha rahat olmasını sağlamak için önemlidir. Emzirme tekniklerinden hangisinin daha iyi olup olmadığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden herkes diğerlerinin söylediği veya uyguladığı tekniği değil denediğinde kendisini ve bebeğini en rahat hangi teknikte hissediyorsa onu uygulamalıdır.

Emzirme nasıl yapılır? Doğru emzirme nasıl olmalıdır?

Öncelikle annenin rahat bir şekilde oturmasının emzirmek için önemli bir başlangıçtır. Bebeği emzirmede kucaklama tekniği çoğu anneler tarafından kullanılan ilk tekniktir. Burada annenin rahat oturması sırtına ve kollarına bir destek alması yararlı olacaktır. Anne bebeğe değil bebek anneye yakınlaştırılmalı. Bunun için anne dizlerinin üzerine ve ayaklarının altına bir yastık koyarak bebeğin memeye yakınlaşmasını sağlayabilir.  Normal doğum yapan anneler bu tekniği çok rahatlıkla kullanabilirler.

Sezeryanla doğum yapanlar nasıl emzirmelidir?

Sezeryanla doğum yapmış anneler emzirmede koltukaltı tekniğini kullanabilirler. Bebek bu teknik ile ameliyat yerine baskı uygulamaz ve annenin ağrı ve acı çekmesine neden olmaz. Sezeryanla doğum yapan veya iri göğüslere sahip olan annelerin bu tekniği bilmeleri gerekir. Ayrıca ikiz bebekleri olan anneler için çok yararlı bir tekniktir. Emme güçlüğü görülen bebekler için de bu tekniğin uygulanması güzel sonuçlar gösterecektir.

Anne ve bebeğin yatarak emzirme işlemini gerçekleştirdikleri yatarak emzirme tekniği de vardır. Daha çok gece uyanınca uygulanan bir tekniktir. Yine sezeryan ile doğum yapmış annelerin ameliyat yerine baskı yapmasını önleyen rahat bir tekniktir.

Anneler doğum hemşireleri ve doktorları ile bu tekniklerin nasıl yapıldığını uygulamalı ile öğrenerek kendileri ve bebekleri için en uygun yöntemi belirlemiş olacaklardır.

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bütün emzirme tekniklerinde dikkat edilecek nokta: Bebeğin ağzı memeye yakın olmalı bebek memeye uzanmak için fazla çaba harcamamalı, bebeğin anne vücuduna dönük olması, meme başı ile areolayı ağzının içine tam olarak alabilmesi önemlidir. Bebeğin burnunun memeye gömülmemesine çok dikkat edilmeli. Bu bebeğin emerken rahat nefes alması için hassas bir konudur.

Bebeğin iki memeyi eşit olarak emmesini sağlamak gereklidir. Bebek hangi memeyi daha çok emerse o göğüs daha büyük olur.  Çünkü emilen memenin süt salgılama uyarısı daha fazla olur. İlk emzirilen memeden sonra emzirmeye diğer göğüsten başlanmalıdır. Bebeğin emmeyi kestiği memede süt salınımı durur ve o göğüs küçük kalır. Bunun olmaması için anneler buna dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir