Ek gıdaya geçiş döneminde temel gıda unutulmamalı

Uzm. Dr. Melis Bayram Şirinoğlu: Ek gıdaya geçiş süresinde en önemli konu temel gıdanın hala anne sütü veya formül mama olduğudur. Bebekler, başlangıçta ek gıdaya zorlanmamalı, aile ile birlikte sofraya katılmalı, bu yemek yemeleri için hem bir motivasyon hem de ilgi çekici ve eğlenceli bir aktivitedir.”

Ayşegül Yıldız

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Melis Bayram Şirinoğlu, ek gıdaya geçiş döneminde verilmemesi önerilen gıdalara ve bu dönemde dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Uzm. Dr. Melis Bayram Şirinoğlu, 1 yaş öncesi bebeklere verilmemesi gereken gıdaların başında balın geldiğini, bal ve bal ürünlerinin enfeksiyon riski taşıdığını söyledi. Yine 1 yaş ve öncesi bebeklere hazırlanan yiyeceklere tuz ve şeker katılmamasını belirten Uzm. Dr. Şirinoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bir yaş sonrası da tuz ve şekerin kontrollü kullanımı önem taşır. Bebeği rahatsız edecek keskin tatlı baharatlar da 1 yaş öncesi için uygun değildir. İnek sütü, keçi sütü ve manda sütü de 1 yaş öncesi bebeklerin direkt tüketmemesi gereken gıdalar arasındadır. Yumurtanın beyazı bazı kaynaklarda 9-10 ay sonrası önerilse de genel anlamda 1 yaş sonrası tüketilmesi önerilmektedir.

Alerji yapabilirler

Çilek, domates gibi alerji yapma potansiyeli yüksek meyve sebzelerin de 1 yaş sonrası tüketilmelidir. Bazı tropikal meyvelerin tüketimi de (ananas vs) 1 yaş öncesi önerilmemektedir. Yine yüksek alerji potansiyeli nedeni ile kuruyemişler ve kabuklu deniz ürünleri ilk 1 yaşta tüketilmemelidir. Portakal, mandalina gibi turunçgiller asidik içerikleri nedeni ile genel anlamda 1 yaş sonrası önerilmektedir. Patlıcan ve bakla da yine 1 yaş öncesi önerilmeyen besinler arasında sayılabilir. Bütün bunların dışında salam, sosis gibi işlenmiş etler, konserve gıdalar, kafeinli, asitli içecekler, tüm abur cubur çeşitlerinin 1 yaş öncesi ve ilerleyen çocukluk döneminde tüketilmemesi önem taşır. Buradaki bilgiler genel bilgi niteliğindedir. Her bebeğin beslenme ihtiyaçları ve kısıtlamaları farklılık gösterebilir. Bu sebeple takip eden çocuk doktorunun kontrolünde ilerlemek önem taşır.“

Alerjiye karşı 3 gün kuralı

Uzm. Dr. Şirinoğlu, bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde yeni besinlere karşı alerjik reaksiyonları olabileceğini ve bu reaksiyonların izlenmesi açısından 3 gün kuralının önemli olduğunu söyleyerek şu uyarılarda bulundu:  “Ek gıda başlangıcında ek gıdalar ilk haftalar günde 1 öğün olarak başlanarak birkaç hafta içerisinde 2 öğüne çıkılabilir. Besinlerin hazırlanması, buzdolabında veya dondurucuda saklanması gibi konularda hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Buzdolabı veya dondurucuda saklama süreleri bilinmeli ve uygun koşullarda bebeklere verilmelidir.

Sofraya birlikte oturun, ısrarcı olmayın

Bebeklik döneminde farklı tatlar bebeklere sunulmalı ama yemeleri konusunda zorlayıcı ve ısrarcı olunmamalıdır. Meyveler ve sebzelerin mümkün oldukça organik, mevsimine ve bebeğin ayına uygun olarak tüketilmesi önemlidir. Meyve-sebze harici yoğurt, yumurta, peynir, et, tahıllar gibi besinlerde de yine mümkün olduğunca organik, doğal ürünler tercih edilmelidir. Bebekler de aile ile birlikte sofraya katılmalı yemeklere eşlik etmelidir. Bu yemek yemeleri için hem bir motivasyon hem de onlar için ilgi çekici ve eğlenceli bir aktivitedir.”

Temel gıda unutulmamalı

Uzm. Dr. Şirinoğlu, “Ek gıdalara geçiş sırasında bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi özellikle ek gıdaya geçişin ilk aylarında temel gıdanın hala anne sütü ya da formül mama olduğunun bilinmesidir. Bu sebeple bebekler özellikle başlangıçta ek gıda alımı açısından zorlanmamalı, ek gıdalar tadım şeklinde tamamlayıcı ara öğünler olarak algılanmalıdır. Bunu bilmek bebeklerin verilen ilk gıdaları reddetmesi sonucu annelerin kaygıya ve endişeye kapılmalarını bir miktar rahatlatacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir