Bebek masajı nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir?

Anne ile bebek arasındaki duygusal bağın gelişmesini sağlayan en önemli unsurların başında bebek masajı gelir. Bebek masajı bebeğin fiziksel hareketliliğine ruhsal huzuruna ve gelişmesine birçok olumlu fayda sağlar. Düzenli olarak her gün bebek masajı yapılan bebeklerde bunun faydası ve farkı rahat bir şeklide görülür.

Bebekler masaja ilk doğduklarında çok gereksinim duyarlar. Çünkü 9 ay anne karnında sıvı ortamında olan bebeğin doğduktan sonra bu yeni ortama alışabilmesi için bebek masajı gereklidir. 6 haftalık olan bebeğe 15 dakikalık masajlar yapılmaya başlanabilir. Bebek masajı kaç aylıkken yapılır? Bebek 4-7 aylık döneme geldiğinde masaja eskisi kadar ihtiyaç duymaz. Çünkü artık kendisi hareketlenmeye başlamıştır.

Masaj bebeğin tok olduğu zamanlarda, bir saat sonra her gün yapılmalıdır. Bebeğin masajla rahatlayabilmesi, eğlenebilmesi ve annesiyle iletişim kurabilmesi için huzurlu olması gerekir. Bebeğin huzursuz olduğu bir saatte masaj yapılması istenilen etkiyi göstermeyecektir. Bebek, masaj sayesinde rahatlamayı öğrenir.

Bebek masajı ne zaman yapılmalı?

Banyo sonrası yapılan masaj en rahatlatıcı olan masajdır. Masaj sırasında bebeğin teni hassalaşmasın, sürtünmeden zarar görmesin diye bebek yağı kullanılması yararlı olacaktır. Ayrıca bebeğin yatacağı yer yumuşak olmalı, bebeği rahatsız etmemeli.

Bebeğin yorgun olduğu zamanlarda “masaj yapayım rahatlar” düşüncesi çok yanlıştır. Bu yapılmamalıdır. Çünkü yorgunken masaj yapmak bebeklere ağır gelir. Bu durumlarda bebeğin uyuması sağlanarak dinlenmesine izin verilmelidir. Daha sonra masaj yapılmalıdır.

Bebek masajı teknikleri vardır. Bebeğe ritmik hareketlerle ayaklarından vücuduna kadar her bir noktaya masaj yapmak gerekir. Bebeğe masaj yapmak onu hem rahatlatır hem de büyümesine yardımcı olur. Masaj, stres hormonunun kan damarlarındaki dolaşımını azaltarak bebeği sakinleştirir,  solunumun ve sindirimin düzgün ve sağlıklı olmasını sağlar. Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük faydası olan masaj dolaşım ve sinir sisteminin çalışmasını, düzenlenmesini sağlar. Bebeğin esnekliğini artırır, geliştirir. Masaj bebeğin uykuya dalmasını kolaylaştırır. Sinir sistemini uyaran masaj, bebeğin kaslarının ve vücudunun gelişmesini sağlar. Fiziksel etkinliklerine yardımcı olarak bebeğin hareketliliğini artırır.

Bebek ağlarken, diş çıkarırken, meme emerken sürekli yorulan ve streste olan en önemli bölge yüz bölgesidir. Bebeğin yüzüne masaj yapmak bu bölgedeki stresini atmaya ve rahatlamasına yardımcı olur. Bebeğin kollarına ve ellerine, parmaklarına sırasıyla masaj yapmak onları daha da keyiflendirir. Karın masajı da çok önemlidir. Bebeğin rahatlamasından öte onun sindirimine, kabızlığının iyileşmesine, karın ağrısının geçmesine yardımcı olur. Karın kaslarının hem gevşemesini hem de güçlenmesini sağlar. Ayaklarına masaj yapılmasından çok hoşlanırlar. Topuklarına ve ayak parmaklarına dokunmak onlara çok rahatlatıcı bir etki yapar.

Her bölgeye ayrı hareketlerle, farklı dokunuşlarla yapılacak olan masajın, bir bebek hemşiresi veya doktor yardımı ile öğrenilmesi gerekir.

Masaj yaparken kullanılacak olan bebek yağının bebeğin cildine uygun olarak doktor tavsiyesi ile alınması gerekir. Bebek yağının bebeğin cildine zarar vermesi, kızarıklık veya alerji yapması durumunda bu kullanılan bebek yağı kesinlikle daha kullanılmamalıdır.

Anne ve bebek ilişkisi için bebek masajı

Masaj öncelikle anne ile bebeğin arasındaki bağı güçlendirir. Bebek kendisinin değerli olduğunu, sevildiğini hisseder ve kendisine olan güveni gelişir. Masaj sırasında annesiyle bakışan bebek yakın davranışlar sergiler. Anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendiren masaj, annenin de sütünün artmasını ve rahatlamasını sağlar.

Anne ile bebeğin huzurlu olmasını sağlayan bu uygulamanın daha verimli olması için bebeğe masaj yaparken onunla konuşmak, ona gülmek, onu öpmek oldukça faydalıdır. Bebek masaj yapılırken annesine bakacağı için annenin de rahat olması, yüzünde stres olmaması bebek için çok önemlidir. Aksi takdirde bebek de huzursuz olacak stres yapacaktır.

Gaz masajı ile karıştırılmamalı

Bu bir vücut masajıdır ve gaz masajı ile karıştırılmaması gerekir. Çünkü gaz masajı bebeğin sancılı, ağrılı dolayısıyla huzursuz olduğu zamanlarda yapılır. Vücut masajı ise bebek keyifli, huzurlu olduğu zamanlarda yapılan anne ile bebeğin iletişimine katkı sağlayan, birlikteliklerini güçlendiren sakin zamanlarda keyfi hissedilen bir masajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir