Doğum sonrası kilolar nasıl verilir?

Hamilelik sürecinde 8-12 kg arası alınan kilonun ideal olduğunu belirten Dyt. Pınarcı, doğumdan sonra 3 ana 3 ara öğün şeklindeki beslenme programı ile günde en az 2,5-3 lt kadar su tüketimi ve sporla birlikte ideal kiloya kısa zamanda ulaşılabildiğini söyledi. Pınarcı, ayrıca hızlı kilo vermeye çalışmanın anne ve bebek açısından riskli olduğunun da altını çizdi.

Ayşegül Yıldız

Gebelik döneminde çeşitli nedenlerle alınan kilolar için Diyetisyen Duygu Pınarcı, kilo alma korkusuyla düzgün ve sağlıklı beslenmeyen birçok danışanı olduğunu ve onlara, “Gebeliğin tadını çıkarın, kilo kaygınız olmasın. Bebeğiniz için gerekli olan bütün vitamin mineralleri dengeli beslendiğiniz zaman alırsınız.” dediğini söyledi.

İdeal kiloya ulaşmak mümkün

Hamilelik sürecinde 8-12 kg arası alınan kilonun ideal olduğunu belirten Pınarcı, doğumdan sonra 3 ana 3 ara öğün şeklindeki beslenme programı ile günde en az 2,5-3 lt kadar su tüketimi ve sporla birlikte ideal kiloya kısa zamanda ulaşılabildiğini söyledi.

Pınarcı, “Kilo verme süreci kişiden kişiye göre değişir, herkesin metabolizması, beslenme şekli, vücut çalışması birbirinden farklıdır. Genel anlamda hamilelik sürecini ideal ölçülerde geçiren bir kişi 6 ay içerisinde ideal kilosuna ulaşabilir. Hamilelik sürecinde idealin üzerinde kilo almış bir kişi emzirme döneminin ilk 4 ayını geçirdikten sonra sıkı bir beslenme programı ile 6-12 ay içerisinde ideal kilosuna ulaşabilir. “ ifadelerinde bulundu.

Doğumdan sonra hızlı kilo vermeye çalışmak riskli

Doğumdan hemen sonra şok diyetler, tek yönlü beslenme ve kendini aç bırakma gibi yöntemlerle hızlı kilo vermeye çalışmanın doğru olmadığının altını çizen Pınarcı şunları söyledi: “Hamilelik ve doğum vücudumuz için tamamen farklı bir süreçtir, vücudun kendini toparlaması yenilenebilmesi için ona zaman vermek gerekir. Doğumdan 4-6 ay kadar sonra sıkı bir beslenme programına başlanabilir. Anneler bu süreci kilo verme çabası ile değil de bebekleriyle olmanın tadını çıkartarak geçirmelidirler. Bu süreç içerisinde dengeli beslenip su tüketimlerine dikkat etmeleri yeterlidir.

Hızlı kilo verebilmek adına yapılan şok diyetler yeni doğum yapmış anneler ve bebekleri için oldukça risklidir. Emzirme sürecinde anne kendi vitamin ve mineralini bebeğine verdiğinden dolayı kendisinin sağlıklı beslenerek, kaybettiği bu vitamin ve minareleri yerine koyması gerekir, bunları yerine koymazsa ilerleyen süreçlerde çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri artar.”

Emzirme kilo vermeyi hızlandırıyor

Emzirmenin kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyen Pınarcı, “Emziren bir anne günlük olarak fazladan 450-500 kcal enerji harcar, bu da dengeli bir beslenme programı ile emziren annenin kilo vermesi bu süreçte hızlanır. “ dedi.

Sütü arttırmak için şerbetli, sütlü tatlılar, lohusa şerbetlerinin aslında anneye kaybettiği enerjiyi verdiğini ve kilo aldırdığını açıklayan Pınarcı, “Sütü artırmak için en önemli kaynak sudur. Günde 2,5-3 lt su içilmesi yeterlidir. Günlük enerjisini protein içeren besinlerden, karbonhidratlardan mevsimsel meyve ve sebzelerden sağlayıp sağlıklı ve dengeli beslenirse sütü doğal olarak artar. Bunun yanında süt artırımına yardımcı rezene bitkisi, kimyon, yeşil yapraklı sebzeler ve özellikle kara mürver bitkisi ile beslenme desteklenirse süt verimi önemli miktarlarda artar.” şeklinde konuştu.

Pınarcı, emzirme döneminde kontrollü diyet yapmanın süt verimini azaltmadığını da belirtti.

Diyetisyen Duygu Pınarcı’dan örnek bir beslenme programı;

Sabah: 1 haşlamış yumurta, 1 dilim peynir, Söğüş sebze, 7-8 zeytin, 2 dilim tam buğday ekmek, 1 tatlı kaşığı kara mürver marmeladı

1.Ara: Rezene çayı, 2 tam ceviz, 3 hurma

Öğle: 1 tabak mevsim sebze yemeği, 1 kase yoğurt,1 dilim tam buğday ekmek

2.Ara: 1 bardak kefir, 1 porsiyon meyve

Akşam: Izgara balık, yeşil salata (1 tatlı kaşığı zeytinyağı, limon), sade maden suyu

Gece: 1 bardak tarçınlı süt

Not: Günde 2,5-3 lt su tüketilecek.

 

Paylaş
123456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.