Diyabette kan şekeri nasıl dengede tutulur?

Diyetisyen Pelin Cantaş, şeker hastaları nasıl beslenmeli, hangi besinlerin şeker oranı yüksek ve kan şekerini dengede tutan besinler hangileridir gibi merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

Ayşegül Yıldız

Şeker hastalığı (diyabet), pankreasın yeterli miktarda insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin vücut tarafından etkili şekilde kullanılamamasından dolayı ortaya çıkan yüksek kan şekeri nedeniyle gelişen bir hastalıktır. Şeker hastalarında erken teşhisin oldukça önemli olduğunu söyleyen Diyetisyen Pelin Cantaş, şeker hastalığının ömür boyu sürdüğünü fakat sağlıklı beslenildiğinde herhangi bir sorun yaratmadığını vurguladı. Dyt. Pelin Cantaş, “Sağlıklı beslenme şeker hastalarının hayatlarının bir parçası haline gelmelidir. Kişiye uygun hazırlanmış bir beslenme programı kan şekeri seviyesinin normal düzeyde tutulması için oldukça önemlidir.” dedi.

Bunlardan uzak durun

“Şeker hastaları kolesterol içeriği yüksek besinlerin tüketiminden kaçınmalıdır. Kırmızı et yerine daha çok beyaz et ve yemeklerde de margarin yerine sıvı yağ, zeytin yağı gibi sağlıklı yağlar tercih edilmelidir.” diyen Dyt. Cantaş, şeker hastalarının uzak durması gereken yiyeceklere ve önerilerine şöyle devam etti: “Yağlı gıdalardan, sakatatlardan ve içeriği bilinmeyen her türlü gıdadan kaçınılmalıdır. Sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilip, kızartma gibi yöntemlerden kaçınılmalıdır. Paketli gıdalar, hazır soslarda da oldukça yüksek oranda şeker mevcuttur. Bal, reçel, marmelat kremalı tatlılar, aromalı kahveler, hazır çorbalar, kahvaltılık gevrekler gibi şeker oranı oldukça yüksek olan besinlerden, beyaz un içeren pasta, börek gibi hamur işlerinden uzak durulmalıdır.”

Sağlıklı beslenme ile şeker hastalığının kontrol altında tutulabildiğini belirten Dyt. Cantaş, şeker hastaları nasıl beslenmelidir sorusuna şu şekilde açıklık getirdi: “Şeker hastaları günde en az 3 ana öğün, 3 ara öğün yapmalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal besinler yarım yağlı tercih edilmelidir. Posa tüketimi arttırılmalıdır. Basit şeker yerine kompleks şekerler tercih edilmelidir. Hazır meyve suları yerine meyvenin kendisi tüketilmelidir. Günde en az 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Glisemik indekse dikkat edin

Meyve tercihi yapılırken glisemik indeksi düşük olan meyveler tercih edilmelidir. Muz, üzüm, karpuz gibi meyvelerin glisemik indeksi yüksek olduğundan tüketimi sınırlandırılmalıdır. Elma, çilek, armut, kiraz, erik gibi glisemik indeksi düşük meyveler ara öğünlerde yanında süt grubuyla rahatlıkla tüketilebilir.”

Tatlıyı böyle tüketin

Dyt. Cantaş: “Diyabet şekerin tamamen sıfırlanması demek değildir. Sınırlı olmak şartıyla tatlı tüketilebilir. Bu durumda aynı öğündeki karbonhidrat içeren gıdaların tüketimi kısıtlanmalıdır. Tatlının tek başına değil de öğünle beraber alınması ani ve aşırı kan şekeri yükselmesini önleyecektir.

Şeker hastaları tatlandırıcı kullanırken aşırıya kaçmamalı, önerilen miktarda tüketmeliler.

Uzun süreli açlık hipoglisemiye neden olabilir

Tip 1 Diyabet hastalarının genelde lif içeriği bol gıdalarla beslenmesi gerektiğini, karbonhidrat tüketimine dikkat etmeleri gerektiğini belirten Dyt. Cantaş, “Paketlenmiş gıdalardan uzak durmalı, kepekli veya tam buğday içeren ekmekleri tüketmeliler.

Tip 2 Diyabet hastalarının öğün aralarının çok uzun olmamalıdır. Günde 6-7 öğünlü bir beslenme planı yapılmalıdır. Çünkü uzun süreli açlıklar hipoglisemiye neden olabilir. Tip 1’de olduğu gibi Tip 2 diyabet hastaları da basit şekerlerden uzak durmalı, bol lifli besinler tüketmelidirler.” ifadelerini kullandı.

Bu besinler kan şekerini dengede tutuyor

Dyt. Cantaş, kan şekerini dengede tutan besinleri şöyle açıkladı:

Yoğurt: İçerdiği kalsiyum ve lif sayesinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Yoğurt, ana öğünlerde tüketilebileceği gibi ara öğünlerde meyve ile kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olacaktır.

Tarçın: Yapılan çalışmalar tarçının kan şekeri dengesine yardımcı olduğunu ispatlıyor. Ara öğünlerde meyvelerinizin veya süt, yoğurt gibi besinlerinizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Protein içeren besinler: İçeriğinde karbonhidrat olmadığı için kan şekeri seviyesini oynatmaz böylelikle kişinin sık sık acıkmasını önler.

Zerdeçal: Kan şekerini dengeleyen baharatlardan bir diğeridir. Süt, ayran, çorba, yoğurt gibi gıdalarla rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Keten tohumu: Omega yağ asitlerinden zengindir ve böylelikle yükselen kan şekerini dengeler. Sabahları aç karnına suyla yutabilirsiniz veya yoğurdunuzun içerisine ekleyebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler: Lif, magnezum ve A vitamininden zengindir. Kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Beslenme düzeninde mutlaka yer verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir