Dikkat! Bu besinler gizli tuz içeriyor

Ayşegül Yıldız

Hipertansiyon, ciddi anlamda vücut sistemini etkileyen ve düzenli takip edilmesi gereken, önlem alınmazsa ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Düzenli ve doğru beslenme ve ilaçlar ile tedavisi ve kontrolünün mümkün olduğunu belirten Diyetisyen Batuhan Canarslan, hipertansiyonu en çok tuzun tetiklediğini belirtti. Tuzun mümkün olduğunca az kullanılmasını öneren Dyt. Canarslan, besinlerde bulunan gizli tuzlara dikkat çekerek, “Bazı besinlerin normal halleri içerik olarak tuzludur. Bunları yer yer tadından yer yer içeriğindeki sodyum miktarlarından anlayabiliriz. Hem sağlıklı bir yaşam sürmek hem de hipertansiyondan korunmak için gizli tuz içeren besinlere dikkat edilmeli. “ dedi.

Dyt. Canarslan, gizli tuz içeren gıdaları şöyle sıraladı:

  1. Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek hem posa/lif bakımından yetersiz ve sağlıksız bir besin grubu. Ve sodyum içeriği oldukça yüksek. Bu da bu besini tuzlu bir besin yapıyor. Bunun yerine ekşi maya, tam buğday veya akdeniz ekmeği tercih edilmesi daha makul.

  1. Yeşil ve Siyah Zeytin

Özellikle salamura ve çekirdeksiz yeşil zeytinler tansiyonu etkileyen ve dikkat çekmeyen besinlerden. Suda bekletip tüketmekte fayda var.

  1. Şarküteri Etler

Şarküteri gruplar, pastırma, sucuk, kavurma gibi ürünler uzun süre muhafaza edilebilmesi açısından bol baharat ve tuz ile pişirilmektedir. Haftada 1-2 defadan fazla tüketmek sağlıklı olmayacaktır.

  1. Paket Ayran

Özellikle kapalı ayranlar sodyum içeriği bakımından oldukça yüksektir, bu da tansiyon dengesini ciddi anlamda bozacaktır. Sulandırıp içmek veya açık ayran tercih etmek en doğrusu olacaktır.

  1. Kuruyemiş – Yağlı Tohumlar

Özellikle kavrulmuş ve çifte kavrulmuş kuruyemişler bu grup içinde en tehlikelilerden biridir. Hem trans yağ içeriği hem tuz oranı bakımından tansiyon ve kolesterolü ciddi anlamda etkileyecektir. Bu sebeple mümkün olduğunca kavrulmamış çiğ kuruyemişleri tercih edin.

  1. Patates Cipsi – Mısır Cipsi

Kızartma – cips – patlamış mısır gibi gruplar bol tuz ile pişirilen ve çeşit çeşit baharatlar barındıran gruplardır.

  1. Meşrubatlar

Bazı enerji içecekleri, meyveli sodalar bu grubun içerisinde yer almaktadır. Haftada 1-2 defadan fazla tüketmemek en sağlıklısı olacaktır. Hatta mümkünse sade maden suyu veya mineralli su en doğrusu olacaktır.

  1. Krakerler

Tadı şahane olan ama içeriği çok karmaşık olan bir diğer grup krakerler sodyum içeriği en yüksek ve en bariz olan gruplardan biridir. Tadına elbette bakalım ama abartmamak şartıyla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir