Depreme hazır mıyız?

İstanbul son bir haftada iki büyük depremle kaşı karşıya geldi. En son bugün (26.09.2019) hissedilen 5.8 şiddetindeki deprem vatandaşlarda korku ve paniğe neden oldu. Silivri açıklarında meydana gelen deprem Tekirdağ, Yalova, Bursa illerini etkiledi.

Deprem anında yaşanan sıkıntıya bir de GSM operatörlerinin çekmemesi eklendi. Eşine dostuna ulaşmak, haber almak için telefonların asarılan insanlar şebeklerin çekmemesiyle karşı karşıya geldi. Telefon şebekeleri saatler boyu çalışmadı. İletişim Whatsapp, Twitter gibi sosyal medya araçlarıyla sağlandı. Milyonlarca Twitter kullanıcısı GSM şirketlerine isyan tweetleri attı.

Deprem nedir? Deprem nasıl olur?

Deprem doğal afetlerden biridir. Deprem diğer adıyla yer sarsıntısı veya zelzeledir. Bu sarsıntılar yer kabuğunda gerçekleşen enerjiyle birlikte ortaya çıkan sismik dalgalanmalar nedeniyle olur.

Deprem çantasında neler olmalı?

Türkiye fay hatları üzerinde bulunan bir ülke. Bu sebeple depreme de her an hazır olması gereken bir bölge. 1999 İstanbul depremi, Van depremi ülkeye büyük can ve mal kayıplarına sebep oldu. İnsanların acıları ve korkuları hala yüreklerinde. Bu hafta İstanbul’da yaşanan depremler insanların korkularını daha da büyüttü.

Depreme karşı bina, altyapı vs önlemler ne kadar alınırsa alınsın baı doğal afetlerin önüne geçilemeyebilir. Bu konuda insnaların üzerine düşen görevlerden biri deprem çantası hazırlamaktır. Peki bir deprem çantasında neler olmalı, deprem çantasına neler koyulmalıdır? Deprem çantası nerede bulunmalıdır?

Deprem çantasında olması gerekenler

Deprem çantasında olması gerekenler:

1)  Çadır

2)Bol miktarda su

3)İlaç

4)Konserve yiyecekler

5) Çakmak

6) Düdük

7) Battaniye

8) Giysi

9) Yağmurluk

10) Kıymetli evraklar

11) Islak mendil

12) El feneri

13) Tuvalet kağıdı

14) İlk yardım çantası

15) Para

16) Ayakkabı

17)Kesici alet

Bütün bunların yanı sıra evde küçük çocuğu bulunanların ayrıca dikkat etlmeleri gereken, çantaya eklemeleri gereken eşyalar da vardır.

Çocuklu ailelerin deprem çantasına koyması gerekenler:

1) Bebek maması

2) Bebek bezi

3)Bebek kıyafetleri

4)Bebek ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar vs.

Deprem çantası, kapıya yakın bir yerde hazır bulundurulmalıdır. Hemen alıp dışarı çıkabilecek kolaylıkta olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir