Covid-19’un aramızdan aldığı kahramanlar

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını vakaları artmaya devam ediyor. Salgınla mücadelede en ön safta yer alanlar ise sağlık çalışanları. Enfekte olan ve hayatını kaybeden sağlık kahramanlarının sayısı da gün geçtikçe artıyor. Pandemi döneminin en başından itibaren zorlu şartlarda mücadeleye devam eden doktorların ve diğer tüm sağlık çalışanları yeri geliyor evlerine gidemiyor yeri geliyor aylarca ailelerini göremiyorlar.

Korona virüsünden dolayı hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızdan bazıları şöyle:

1)Prof Dr. Cemil Taşcıoğlu

İstanbul Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi ve dahiliye profesörü olan Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, ömrünü hastalarına ve öğrencilerine adamıştı. ”Hocaların hocası” olarak anılan Prof. Dr. Taşcıoğlu, Türkiye’de ilk korona virüsü vakalarına baktı.1 Nisan 2020’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden ilk doktor oldu. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin adı değiştirilerek Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi oldu.

 2) Dr.Yavuz Kalaycı

“Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız değil mi?”

Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan Dr. Yavuz Kalaycı; annesi, babası ve kardeşini korona virüsünden kaybetti. 56 yaşındaki Dr. Kalaycı da koronaya yakalanarak 19 Nisan’da hayatını kaybetti. Evli ve 2 kız babasıydı. Son twitter paylaşmında;

“Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız değil mi?” şeklinde bir tweet paylaşmıştı.

Çalıştığı Aile Sağlığı Merkezinin adı Dr. Yavuz Kalaycı Aile Sağlığı Merkezi olarak değiştirildi.

3) Dr. Sinan Kakı

Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde radyoloji uzmanı olan Dr. Sinan Kakı, 1960 Bitlis doğumluydu. 6 Nisan 2020 tarihinde korona virüsü mücadelesine yenik düşerek hayatını kaybetti.

4) Dr. Feriha Öz

Kendisini patoloji bilim dalına adayan Prof. Dr. Feriha Öz uzun yılar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalında çalıştı.2 Nisan 2020’de Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

Adı, Sancaktepe’de açılan Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi’ne verilerek yaşatılmaya devam ediyor.

5) Hemşire Tuğba Kuşdemir

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde hemşire olarak görev yapan Tuğba Kuşdemir 37 yaşında Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti. Kuşdemir, daha önce de kanser tedavisi görmüş ve yenmişti. İki çocuk annesiydi.

6) Sağlık memuru Hasan Ecevit                                                                                                                                      Hasan Ecevit, Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde çalışıyordu. Evli ve 2 çocuk babası olan Ecevit, 10 Nisan’da korona virüsten dolayı hayatını kaybetti. 44 yaşında koronaya yenik düşen Ecevit’in babası da 7 Nisan’da korona virüsünden dolayı hayatını kaybetmişti.

7) Eczacı İsmail Durmuş

İstanbul Sancaktepe’de eczane sahibi olan İsmail Durmuş, eczanesinin dezenfekte edilmesi için elinden geleni yapmıştı. Üniversite döneminden beri çok sevilen 37 yaşındaki Durmuş, korona virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Evli olan Durmuş’un 7 aylık bir bebeği vardı.

8) Doktor kardeşler Muharrem İdiz ve Nuri İdiz

Dr. Muharrem İdiz, aile hekimliğinden emekli olduktan sonra iş yeri hekimi olarak çalışmaya devam etti. 55 yaşındaki Dr.İdiz 1 Nisan’da Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

Dr. Muharem İdiz’in kardeşi Dr. Nuri İdiz de İzmir’de iş yeri hekimi olarak görev yapıyordu. 6 Nisan’da yoğun bakıma alınan Dr. Nuri İdiz de koronaya yenik düştü.

9) Hemşire Dilek Akçabelen

İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan Dilek Akçabelen 30 yaşındaydı. Hamileliğinin 34. Haftasında Covid-19’a yakalandı.

14 Nisan’da oğlunu dünyaya getiren Akçabelen, bebeğini sadece birkaç saniye görebildi. 1 Haziran’da verdiği mücadeleye yenik düşerek hayatını kaybetti.

 10) Salih Cenap Çevli

Genel Cerrahi Uzmanı olan Dr. Salih Cenap Çevli, korona virüsü mücadelesinde insanlarıBu virüse kendinizi öldürtmeyin, maskenizi takın, evde kalın’ sözleriyle uyarmaya devam etmişti. Dr. Çevli 26 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Kronik rahatsızlıkları bulunduğu için <bu bana gelirse beni götürür.” demişti. Evli ve 3 çocuk babasıydı.

11) Dr. Uğur Ertuğrul

Opr. Dr. Uğur Ertuğrul, Avcılar Murat Kölük Devlet Hastanesi’nde genel cerrahi uzmanı olarak çalışıyordu. Martta korona virüsüne yakalan 59 yaşındaki Dr. Ertuğrul, 22 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

12) Aile hekimi Engin Ünaldı

Dr. Engin Ünaldı, Sinop’ta bir Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapıyordu. 66 yaşındaki Dr. Ünaldı, yakalandığı korona virüsünden dolayı hayatını kaybetti. Evli ve 2 çocuk babasıydı.

Salgınla mücadelede en önemli 3 kural: Maske, mesafe ve temizlik. Bu 3 kurala azami derecede önem verilmesi ve uyulması gerekiyor. Maskenin ağzı burnu kapatacak şekilde olması, sosyal mesafenin altına inilmemesi ve temizlik kurallarına, ele yıkamaya, çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Korona virüsünden dolayı hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı maalesef 12 değil. Bütün kahramanlara saygı, minnet ve rahmetle…

 

Paylaş
123456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.