Çalışma odası hangi renklere boyanmalıdır?

Çalışma odaları için renk seçimi çok önemlidir. Çalışırken gözlerin dinlendirilmesi, motivasyonun arttırılması ve dikkatin dağıtılmaması için renk önemlidir. İster büyük ister küçük kişilerin olsun oda çalışma odası amaçlı kullanılıyorsa renk doğru seçilmelidir. Koyu ve renkli olan tonlardan ziyade daha aydınlık olan renkler tercih edilmelidir. İnsanın üzerinde ağırlık yaratacak, uykuyu getirecek renklerden uzak durulmalıdır. Pastel tonlar her zaman için çalışma odalarında doğru renk seçimi olacaktır.

Ders çalışma odası nasıl olmalı?

Çocuklar için ders çalışma odası çocuğun dikkatini dağıtmayan, ona sakinlik, huzur veren renk tonlarında boyanmalıdır.

Beyazın asilliğini odanıza taşıyın

Çalışma odalarında son dönemlerde çoğunlukla beyaz renk tercih edilmeye başlandı. Beyaz renk odanın daha aydınlık olmasını sağlarken size de canlılık kazandıracak.

Mavi ferahlatır

Çalışma odalarında açık mavi renk kullanımı doğru bir tercih olabilir. Mavi renk gözü yormayan ve dikkati dağıtmayan renklerin başında gelir. Bir taraftan çalışırken bir taraftan da huzurlu hissetmenizi sağlayacak renk mavi ve tonlarıdır. Ancak mavi renk seçiminde koyu tonlara gitmemeye özen gösterin. Ders çalışmaya teşvik eden renkler diye soruluğunda yine mavi karşımıza çıkmaktadır. Mavi renk yaratıcılığı destekleyen bir renktir.

Başarını rengi ile çalışın

Başarının rengi nedir? Zeka açan renkler hangileridir? Diye sorulduğunda şüphesiz akla ilk gelen renk eflatun rengidir. Eflatun renginin başarının rengi olduğu bilinmektedir.

Fildişi renk ile aydınlığı hissedin

Fildişi renk, bej tonlarında bir renk çeşididir. Çalışma odalarındaki aydınlık çok önemli olduğu için fildişi renk odanın daha da aydınlık olmasını sağlar.

Ceviz rengiyle tanışın

Ceviz rengi evin hemen hemen her odasında oldukça kullanışlı bir renktir. Gözü yormayan, dikkati dağıtmayan bir renk türüdür. Sahip olduğu ton ile çalışma odasına da ayrı bir hava katacaktır.

Koyu renklerden uzak durun

Koyu renklerin çalışma odalarında kullanılmamaları gerekir. Koyu renkler odayı daha da karanlık hale getirir. Ayrıca koyu renkler kişinin ruhsal olarak etkileyeceğinden enerjisini ve çalışma isteğini alabilir. Çalışma odasının ışığı nasıl olmalı diye sorulduğunda bu soruya verilecek en doğru cevap kesinlikle koyu olmaması gerektiğidir.

Göz alıcı renkleri tercih etmeyin

Çok canlı renkler çalışırken dikkatin kolay dağılmasına neden olur. Ve gözleri yorar.

Ders çalışma masası hangi renk olmalı? Ders çalışma masasının yine çok koyu olmaması ve dikkati dağıtmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir