Çalışan kadınlar için hayatı kolaylaştıracak öneriler

Kadınların hayattaki sorumlulukları her zaman daha fazla olmuştur. Çalışan kadınları bir taraftan da ev hayatı beklemektedir. Hem iş hayatını hem ev hayatını idare ettirebilmek kimi zaman çok zor olmaktadır. Çalışan kadınların hayatını kolaylaştıracak öneriler gerçekten işe yaramaktadır.

 1. Bugünün işini yarına bırakmayın. Çalışan kadınlar için ertelenen işler gün geçtikçe çoğalmakta ve sonrasında bitirilmesi zorlaşmaktadır. Elinizdeki işleri o an hallederseniz hayat sizin için daha da yorucu hale gelecektir.
 2. Hepsini birden yapmaya çalışmaktansa azken yapmaya çalışın. Örneğin ütülerinizi biriktirmeden yaparsanız daha az yorulursunuz. Ve işiniz kalmaz.
 3. Akşam yatmadan önce eve bir göz gezdirin ve yapılacak küçük işleri hallederek yatın. Hem kafanız rahat olur hem de sabah kalktığınızda evi düzenli görmüş olursunuz. Dolayısıyla işten geri eve geldiğinizde yine evi düzenli bulmuş olursunuz.
 4. Sabahları kahvaltı hazırlamanız daha kısa ve daha kolay olması için akşamdan küçük hazırlıklar yapabilirsiniz.
 5. Hafta sonları hazırlayıp derin dondurucuya koyacağınız börekler, dolmalar sizin için büyük kolaylık olacaktır.
 6. Evin temizlik işini her zaman Pazar günlerine bırakmayın. Her işinizi Pazar gününe bırakırsanız hem Pazar gününüzü öldürmüş olursunuz hem başka bir şeye zamanınız veya enerjiniz kalmaz. Ayrıca ertesi gün işe başlayacağınız için Pazar günü kendinizi çok yormazsanız sizin için iyi olur. Pazar günlerini daha çok sosyal aktivitenize ve dinlenmenize ayırın. Bunun için de örneğin evin tozunu akşamları alabilirsiniz. Çamaşırlarınız eve geldiğinizi zaman akşamdan yıkayabilirsiniz. Her güne bir iş yayarsanız bütün işleri Pazar gününe ayırmış olmazsanız.
 7. Makinelerin gücünden faydalanın. Birkaç işi birden halledin. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesini bir anda çalıştırarak hem çamaşırlarınız hem bulaşıklarınız yıkanmış olur.
 8. Yemek hazırlamaya başlamadan önce hemen çamaşırlarınız makineye atın ve makineye çalışsın. Siz insan gücüyle yemeğinizi hazırlarken makine de bir taraftan kirli çamaşırlarınız yıkar.
 9. Sabahları erken kalkmak hem kendiniz enerjik hissetmeniz için hem küçük işlerinizi halletmeniz için çok yararlı olacaktır.
 10. Eşyalarınızın biri bir yerde biri yerde olmasın. Örneğin ütü masası ile ütünün kendisi aynı yerde olsun. Hepsini aynı yerde bulabilesiniz.
 11. Ütülenecek çamaşırlarınız aynı yerde olsun. Kimini dolapta kimini başka odada bırakmayın. Hepsi aynı yerde olsun ki ütülemeye başladığınız zaman unuttuklarınız olmasın. Dağınıklığınız bile temiz ve düzenli olabilir.
 12. Hafta sonu yapacağınız yemekler ile hafta içi rahat olun.
 13. Kıyafetlerinizi geceden hazırladığınız gibi bir haftalık kıyafet şeklide de hazırlayabilirsiniz. Bütün hafta boyunca hangi gün hangi kıyafetinizi nasıl kombinleyeceğinizi belirleyin. Bütün hafta boyunca inanılmaz rahat edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir