Boğazınız ağrıyorsa bunları yiyin

Boğaz ağrısına iyi gelen yiyecekler

Boğaz ağrıları çoğu insanın şikayet ettiği bir hastalıktır. Daha çok kışın görülmesine rağmen dikkat edilmediği zaman yazın da görülebilmektedir. Daha çok küçük bebekleri ve çocukları etkilese de küçük büyük herkes boğaz ağrısı yaşamaktadır.  Boğazı ağrıyan insanların tüketmesi gereken bazı besinler vardır. Bu besinler hem boğaz ağrısına iyi gelir hem de bağışık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İşte o besinler şunlar:

Ihlamur çayı için:

Boğazım ağrıyor yutkunamıyorum ne yapmalıyım? Siz de bu soruyu soruyorsanız ıhlamur çayı tüketebilirsiniz. Ihlamur çayı boğazı yumuşatarak iyileşmeyi başlatır. Ihlamurun etkisini kaybetmemesi için fazla kaynatılmaması gerekir.

Bol miktarda elma tüketin

Elma en iyi meyvelerden sadece bir tanesidir. Elma öksürüklere iyi geldiği gibi öksürük oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. Boğaz ağrılarına karşı şifa deposudur.

Bal yiyin

Boğazım ağrıyor nasıl geçer? Boğaz ağrınızın geçmesi için öncelikle dinlenmeniz gerekiyor. Daha sonra bol meyve sebze tüketmelisiniz. Meyve ve sebzenin yanı sıra bal yemek boğaz ağrıları için son derece önemlidir.

Bitki çaylarına yönelin

Ihlamur gibi diğer bitki çayları da boğazınıza iyi gelecektir. Fazla kaynatılmadan demini almış çayları içebilirsiniz. Yani her çayın kaynatılmadan içilmesi gerekmektedir.

Salatalık yiyin

Salatalık boğaz ağrılarınız hafifletmeye yardımcı olan bir besindir.

Bol su tüketin

Su her derde deva olduğu gibi boğaz ağrısına da iyi geliyor. Boğazınız ağrıdığında su içiminizi daha da artırmalısınız.

Bal ve limonu birlikte tüketin

Bal ve limonu birbirine karıştırıp bu karışımdan içerseniz boğaz ağrınız hafiflemeye başlayacaktır. Bal boğazınızın yumuşamasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir