Bakımlı tırnaklar özgüveni artırıyor

Hayatta en çok kullandığımız ellerin ve tırnakların bakımı sağlık için önemli olduğu kadar görüntüsü için de önemlidir. İş görüşmelerinde her an ön planda olan eller bazen tırnakların bakımsızlığı nedeniyle kişilerin tokalaşmaktan bile çekinmesine neden olabiliyor. Tırnakların bakımlı olması kişinin kendisini özgüvenli ve daha rahat hissetmesini sağlıyor. El ve tırnak bakımı nasıl yapılır sorularına yönelik ipuçları aşağıdaki yazıda yer almaktadır.

Beslenme tırnak bakımı için önemli

Doğru ve düzenli beslenmek, gereken vitaminleri almak her sağlığın başında olduğu gibi tırnak sağlığında da çok önemlidir. Tırnaklara düzenli olarak bakım yapmak, tırnakların sağlıklı ve dayanıklı olmasını sağlar.

Tırnaklar, tırnak etlerinin korunmasına yardım eder. Zayıf ve kırılgan tırnaklara sahip olan kişiler demir, potasyum,  kalsiyum mineralleri ve B vitamini açısından zengin olan besinleri tüketmeye özen göstermelidirler. Böylece hem tırnakların daha bakımlı, sağlıklı olmaları sağlanır hem de kırılmalar önlenmiş olur.

Doğal tırnak bakımı için limon kullanın

Tırnak bakımı limon suyu ve limonun kendisinin tırnakların üzerine sürülmesi ile doğal olarak yapılabilir.

Tırnakların daha sağlıklı ve dayanıklı olması, kırılmaları engellemek için bol su içmek doğal tırnak bakımı için önemlidir. Tırnakların fazla uzatılması tırnakların daha çabuk kırılmasına neden olur.  Ayrıca tırnakları fazla uzatmak sağlık için de doğru değildir. Çünkü uzun tırnakların arasına daha çok mikrop ve bakteri yerleşir. Tırnakların içine yerleşmiş bu mikrop ve bakterileri temizlemek için tırnak fırçası ile arada bir tırnaklar fırçalanmalıdır. Bu işlem tırnakların rahatlamasını da sağlar.  Ayrıca parmaklara kökten uca doğru masaj yapmak ellerin rahatlamasına, tırnakların güzel bir görünüm almasına yardım eder.

Temizlik maddelerine dikkat edin

Elleri, tırnaklara zarar veren deterjanlardan, klorlu sulardan korumak tırnak bakımı için çok faydalıdır. Temizlik maddeleri tırnakları zedeleyeceğinden dolayı temizlik yapılacağı özellikle bulaşık yıkanacağı zaman mutlaka eldiven takılmalıdır. Uzun süre suyun içinde bekleyen elleri bir nemlendirici krem ile nemlendirmek faydalıdır.

Aseton kullanımı zamanla tırnaklarda hoş olmayan görüntülere sebep olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunda az aseton kullanmaya çalışılmalıdır. Kullanılan ojelerin, tırnak cilalarının alerji yapıp yapmayacağına dikkat edilmelidir. Takma tırnakların, enfeksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Şeytan tırnaklar koparılmamalı

Şeytantırnağı olarak tabir edilen ölü derileri kesinlikle dişlememeli, yememeli bunlar makasla kesilmelidir. Doktor tedavisi gerektiren durumlarda doktora gitmeyi ihmal etmek daha kötü sonuçlara neden olabilir. Zamanında doktora müracaat etmek tırnakların bir an önce sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

Manikür özgüveni artırır

Tırnaklara düzenli aralıklarla manikür yaptırmak tırnak sağlığı için önemli olduğu kadar bakımlı görünmesini de sağlar. Özellikle iş kadınlarının devamlı manikür yaptırması onların görünümlerini tamamlayan öncelikli aşamalardan biridir. Kendilerine güven dolu bir şekilde tokalaşırlar. Ellerini kenarda, köşede saklamaz rahatlıkla göz önünde bulundurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir