Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler

Vücudu hastalıklara karşı koruyan, vücut hasta olduğunda bile hastalığın daha kolay atlatılmasını ve vücuda bir kere giren mikrobun daha sonrasında tanınmasını sağlayan sistem, bağışıklık sistemidir. Bu sistem vücudumuzun koruyucusu ve savunucusudur. Güçlü bağışıklık sistemi, daha güçlü bir vücut demektir. Bağışıklık sistemi oldukça hızlı ve zekice çalışır. Örneğin vücuda zarar verecek bir hastalık, mikrop veya virüs tespit ettiğinde hemen harekete geçer ve ilgili hücre ve organları aktive ederek, vücudun korunmasını sağlar. Bazı yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

1) Zerdeçal:

Vücutta iltihap oluşumunu önler. Aslında zerdeçal mucizevi bir yiyecektir çünkü vücutta faydasının dokunmadığı bölge yok denecek kadar azdır. Mide hazımsızlığını giderecek bir yapısı vardır. Günlük yaptığınız yemeklerde kullanıp, yemeğin tadını da daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

2) Zencefil:

İltihap oluşumunu yavaşlatmasıyla birlikte kalp-damar hastalıklarını ve kolesterolü azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca gaz ve bulantı sorunlarında da vücuda yardımcı olur. Sütün ve çayın içine atacağınız 1-2 kaşık zencefilin faydasını mutlaka göreceksiniz.

3) Hindistan cevizi yağı:

Bağışıklığı güçlendiren besinler arasında hindistan cevizi de bulunuyor.  Hindistan cevizi yağı ağrı giderici özelliğe sahiptir. Bu yağ, metabolizmanın daha doğru çalışmasında görev alır. Eğer vücudunuzda iltihap varsa günde 2-3 kaşık hindistan cevizi yağır tüketebilir veya çok ağrınız varsa, ağrının bulunduğu bölgeye hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz.

4) Yeşil çay:

Yeşil çayın olumlu etkilerinin listesi bir hayli uzun. Bu listeye bağışıklık sistemini korumasını da ekleyebiliriz. Vücuda girmeye çalışan zararlı mikrop ve virüslere karşı vücudu korur. Günde içilen 2 bardak yeşil çay, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır.

5) Sarımsak:

Sarımsağın bir diğer adının doğal antibiyotik olduğunu hemen hemen herkes bilir. İyi bir sağlığa sahip olmak için hayatınızın olmazsa olmazı sarımsak olmalıdır. Kalp ve bağışıklık sisteminin dostu, mikropların düşmanı olan sarımsağı her yemeğinizde kullanmanızı tavsiye ederim. Yemeğe kattığı güzel lezzetin yanı sıra, tehlikede olan vücutta, bu tehlikeyle savaşacak hücre sayısını artırır.

Bunların dışında düzensiz ve yetersiz beslenen kişilerin bağışıklık sistemi daha zayıftır. Vücudumuzdaki diğer tüm sistemleri koruduğu için, bu sistemin düzgün çalışması, diğer sistemlerin de daha iyi çalışması demektir. Sıkça hasta olmak istemiyorsanız bağışıklık sisteminizi güçlendirmek zorundasınız.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir