Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Diyetisyen Şeydanur Özpınar, bağışıklık sisteminde pek çok vitamin, mineral ile birlikte proteinlerin de rol oynadığını, her şeyden önce güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun gerekli enerjiyi alması gerektiğini söyledi.

Ayşegül Yıldız

Diyetisyen Şeydanur Özpınar, bağışıklık sisteminde pek çok vitamin, mineral ile birlikte proteinlerin de rol oynadığını, her şeyden önce güçlü bir bağışıklık sistemi için vücudun gerekli enerjiyi alması gerektiğini söyledi. Özpınar, bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri 7 maddede sıraladı.

İşte Özpınar’ın bağışıklık için belirttiği en önemli besin ögeleri:

Turunçgiller (mandalina, portakal, greyfurt, limon vb):

Vücudumuzun çamaşır suyu gibi de adlandırabildiğimiz C vitamini bağışıklık sisteminin en büyük destekçilerinden biridir. Özellikle turunçgillerin yapısında bulunması sebebiyle tüketimleri önem arz etmektedir.

Pekan cevizi:

Selenyum içeriği yüksek pekan cevizi, bağışıklık üzerindeki olumlu sonuçları son yıllarda beslenme uzmanlarının gözdesi konumuna taşımıştır. Selenyum, antioksidan sistemin (vücudu toksinlerden koruma özelliği taşıyan bağışıklık sisteminin kollarından biridir) en güçlü enzimlerinden birinin aktif bir şekilde çalışması için önem taşımaktadır. En zengin kaynaklarından biri ise pekan cevizidir.

Balık:

Balığın bağışıklık için en önemli etkisi omega 3 içeriğinden kaynaklanmaktadır. Depresyon tedavisinde de sıklıkla kullanılan omega-3, sebzeler içerisinde semizotunda da bulunmaktadır.

Kefir, yoğurt gibi fermente besinler:

Bağışıklık sistemimizi en temelden etkileyen bağırsak sağlığıdır. Bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların üremesi sonucunda bağışıklık sisteminde aksaklıklar meydana gelmektedir. Probiyotik olarak adlandırdığımız yararlı bakteriler kefir, yoğurt gibi fermente besinlerde bolca bulunmaktadır.

Su:

Vücuttaki atık maddelerin ve toksinlerin atılabilmesi için günlük su tüketimi önem arz etmektedir. Yaş ve kiloya göre değişmekle birlikte ortalama 1,5-2 litre su tüketilmesi bağışıklık sistemimize destek olabilmek için önemlidir.

Zerdeçal:

İçeriğindeki kurkumin isimli madde sebebiyle bağışıklık sisteminde aktif olarak rol oynayan zerdeçal, günde 1 çay kaşığı kadar çorbalarda veya salatalarda baharat olarak kullanılabilmektedir.

Sarımsak ve soğan:

İçeriğinde allisin isimli bir madde bulunduran soğan ve sarımsak, bağışıklık sistemimizin askerleridir. Isıl işlem sonucunu özellikleri azalabildiği için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir